AROA defektif mutant salmonella ınfantıs elde edilmesi ve karakterizasyonu
Achieve and characterization of AROA defective mutant salmonella infantis
- Tez No: 473700
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YARDIMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Salmonella türleri, bağırsak kolonizasyonu ve dışkı ile saçılması gıda amaçlı kullanılan kanatlı hayvanlarla kolayca insan besin zincirine girerek insanlarda gastroenteritisten sistemik infeksiyonlara kadar birçok hastalığın nedeni olabilmektedir. Kanatlı aşılama programları Salmonella kontrol programları içinde önemli bir yere sahiptir. Günümüzde, en çok izole edilen türler arasında bulunan S. Enteritidis, S. Typhimurium ve S. Typhi'ye karşı geliştirilmiş aşılar bulunmaktadır. Ancak Türkiye'de de oranı giderek artan S. Infantis suşlarına karşı bir aşı bulunmamaktadır. Bu nedenle, bu tez çalışmasında Türkiye'de kanatlı yetişitiriciliklerinde sıklıkla izole edilen S. Infantis suşlarına karşı bir aşı prototipi geliştirilebilmesine yönelik olarak, aroA gen bölgesi silinmiş rekombinant S. Infantis suşu geliştirilmesi ve elde edilen mutant bakterinin in vitro karakterizasyonunun yapılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, dünyada ilk defa okzotrofik S. Infantis mutant suşu aroA gen bölgesi silinerek oluşturulmuş olup oluşturulan suşun in vitro analizlerinde bazı antibiyotiklere ve bazı antimikrobiyal maddelere karşı duyarlı hale geldiği ve saha suşuna kıyasla hücre kültüründe yapılan testlerle adezyon ve invazyonunun 10 kat daha az olduğu tespit edilmiştir. Salmonella Kontrol Programı çerçevesinde, Türkiye'de farklı bölgelerden sıklıkla izole edilebilecek serotiplere karşı aşı prototipi geliştirilmesine yönelik olarak rekombinant DNA teknolojisinin kullanımının avantajlı olacağı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Salmonella species, by means of intestine colonization and feces spread of the food animals, Salmonella are known to be main cause of diseases variying from gastroenteritis to systemic infections in humans. Poultry vaccine programmes are important for control of Salmonella infections. There are vaccines for the most isolated serotypes of S. Enteritidis, S. Typhimurium and S. Typhi. Nevertheless, there are no vaccines for S. Infantis having increased rate in Turkey. Therefore, it was aimed to generate aroA gene region deleted mutant recombinant bacteria for the constitution of S. Infantis vaccine prototype and the in-vitro charecterisation of this mutant bacterium, in this PhD thessis. In this content, for the first time in the world S. Infantis oxotrophic mutant has been constituted and it was determined that this mutant bacterium get suscebtibility against some antibiotics and antimicrobial substances. In addition, it was observed that the adhesion and invasion rate of mutant strain tenfold decreased in comparison with the field strain in cell culture assay. It can be concluded that within the frame of Salmonella Control Programmes the use of recombinant DNA technology for the vaccine prototype development against the serotypes frequently isolated from the different regions of Turkey is recommended.