Tip 2 diyabetli bireylerin beslenme alışkanlıkları, hastalığa yönelik beslenme bilgi düzeyleri ve kan parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of eating habits, levels of nutritional knowledge and blood parameters of subjects with TYPE 2 diabetes
- Tez No: 473734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu araştırmada Tip 2 diyabetli bireylerin beslenme alışkanlıklarının saptanması, hastalığa yönelik beslenme bilgi düzeylerinin belirlenmesi ve bazı kan parametrelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmaya Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji Bölümü' ne başvuran en az 1 yıl önce Tip 2 diyabet tanısı almış 20-65 yaş arası, gönüllü, gelişigüzel örnekleme yöntemi ile seçilen 158 birey dahip edilmiştir. Bireylerin demografik bilgileri, kan parametreleri, vücut analizi ölçümleri, beslenme alışkanlıkları, 24 saati hatırlatma yöntemiyle 3 günlük besin tüketim kaydı ve besin tüketim sıklığı alınmıştır. Bireylerin diyabet bilgi düzeyleri ve kontrol problemleri Michigan Diyabet Araştırma ve Eğitim Merkezi'nde tarafından geliştirilen ölçekle belirlenmiştir. Araştırmadaki bireylerin %25,9'u erkek, %74,1'i kadındır. Bireylerin çoğunluğu (%58,9) ilkokul mezunudur. Bireylerin ortalama diyabet süresi 8,2±6,2 yıldır. Bireylerin ortalama BKİ değeri 33,9±6,9 kg/m2'dir. Bireylerin sadece %5,7'si normal vücut ağırlığında olup, diğerleri hafif şiman veya obezdir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed that determination of eating habits, identification of levels of nutritional knowledge and evaluation of some blood parameters of subjects with Type 2 diabetes. Consulting to Kayseri Education and Research Hospital Department of Endocrinology, diagnosed with Type 2 diabetes at least one year before, ages between 20-65 years, volunteering and selected by random sampling method, 158 subjects included in this study. Demographic information, blood parameters, measurements of body analysis, eating habits, 3-day food records over 24-hour recall and food frequency of subjects were taken. Diabetes knowledge levels and control problems of subjects were determined by the scale developed by the Michigan Diabetes Research and Education Center. 25,9% are male and 74,1% are females of the individuals in the study. The majority of individuals (58,9%) are primary school graduates. The average diabetes period of individuals is 8,2±6,2 years. The mean BMI of the individuals is 33,9±6,9 kg/m2. Only 5,7% of the individuals are of normal body weight whereas others are mild or obese.