Tip-2 diyabetli bireylerde faz açısının diyet kalitesi, fiziksel aktivite, duygu durumu ve antropometrik ölçümler ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of phase angle with diet quality, physical activity, emotion status and anthropometric measurements in type-2 diabetes
  1. Tez No: 753099
  2. Yazar: MUHAMMED ENES KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu çalışmanın amacı tip-2 diyabetli hastalar için faz açısı değerini belirlemek, faz açısının antropometrik ölçümler, vücut kompozisyonu, fiziksel aktivite, bazı biyokimyasal bulgular, diyet kalitesi ve duygu durumu ile ilişkisini de değerlendirerek, faz açısı aracılığıyla tip-2 diyabet hastalarının tanı ve tedavi yöntemlerini geliştirmek, hastalığın prognozu hakkında bilgi sağlaması sebebiyle faz açısının rutinde bakılan genel bir parametre olarak kullanımını yaygınlaştırmak ve bu konuda yapılacak diğer çalışmalara öncü olmaktır. Bireylerin genel özellikleri, sağlık durumları, antropometrik ölçümleri, beslenme alışkanlıkları ve duygu durumlarına yönelik yüzyüze anket yöntemi uygulanmış olup biyoelektrik impedans analizi ölçümleri INBODY-S10 cihazı ile ölçülmüştür. Çalışmaya 56 erkek 69 kadın dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan erkek hastaların yaş ortalaması 52±10 olup; kadınların ise 50±11'dir. Katılımcıların %46.4'ü 0-5 yıldır, %24.8'i 11-15 yıldır, %18.4'ü 15 yıldan fazla süredir diyabet hastasıdır. Katılımcıların tüm vücut faz açısı (°) ortalaması 5.54±0.78° bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the phase angle value for patients with type-2 diabetes, to evaluate the relationship of phase angle with anthropometric measurements, body composition, physical activity, some biochemical findings, diet quality and mood, and to diagnose and treat type-2 diabetes patients through phase angle. The aim is to improve the methods of the disease, to generalize the use of phase angle as a routine parameter as it provides information about the prognosis of the disease, and to pioneer other studies on the subject. A face-to-face survey method was applied for the general characteristics, health status, anthropometric measurements, nutritional habits and moods of the individuals. Bioelectrical impedance analysis measurements were done using the INBODY-S10 device. A total of 56 men and 69 women were included in the study. The mean age of the male patients participating in the study was 52±10; women are 50±11. 46.4% of the participants had diabetes for 0-5 years, 24.8% for 11-15 years, 18.4% for more than 15 years. The mean total body phase angle (°) of the participants was 5.54±0.78°.