Ankara Üniversitesi personel yemekhanelerinde tabak artık miktarlarının ve nedenlerinin belirlenmesi
Determination of amount and causes of plate waste in staff dining hall of Ankara University
  1. Tez No: 473735
  2. Yazar: AYŞE NUR SONGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA PINAR ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, Ankara Üniversitesi'sinin personel yemekhanelerinde tabak artık miktarlarının ve nedenlerinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Çalışma anket uygulama ve tabak artığı toplama aşaması olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Anket aşamasına 460 birey katılmış olup, bunların %70,7'si yemekhanelerde yemek yemekte, %29,3'ü ise son üç ayda yemek yemeyi bırakmış kişilerdir. Yemekhanede yemek yemeyi bırakmış olan katılımcılar yemeklerin kalitesini yetersiz bulduklarını ifade etmişlerdir. Yemek yiyen katılımcıların %42,5'i haftada 1-2 kez personel yemekhanesinden faydalandığını, %93,2'si tabağında artık bıraktığını, %47,7'si de yemeklerden memnuniyetini“ne memnunum ne de değilim”olarak belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the amount of plate waste and its causes in staff dining halls of Ankara University. The study consists of two stages; survey administration and plate waste collecting. 460 individuals participated in the survey, 70.7% of them eat in dining halls and 29.3% of them have stopped eating in these halls in the last three months. Participants who stopped eating in the dining halls expressed that they found the quality of the meals insufficient. 42.5% of the participants who eat in these halls expressed that they benefit from staff hall 1-2 times a week, 93.2% left waste on plate and 47.7% stated that their satisfaction with meal“neither pleased nor good”.