Ebeveynleri tip 2 diabetes mellitus tanılı kişilerin diyabet bilgi düzeyleri ile sağlıklı beslenme tutumları arasındaki ilişki
The relationship between diabetes knowledge and healthy eating attitudes in individuals with parents diagnosed with type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 910962
  2. Yazar: SERDAN DÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Tip 2 Diyabetes Mellitus (DM) tanısı almış ebeveynlere sahip bireylerin diyabet bilgi düzeyleri ile sağlıklı beslenme tutumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Gözlemsel ve kesitsel nitelikteki bu çalışmaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Hekimliği kliniğine bağlı Esenler Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'nde kayıtlı ebeveynleri Tip 2 DM tanısı almış, kendisinde diyabet tanısı olmayan 18-65 yaş aralığında 343 kişi dahil edilmiştir. Çalışmada, katılımcıların diyabet bilgi düzeylerini ve sağlıklı beslenme tutumlarını ölçmek için“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Yetişkin Diyabet Bilgi Ölçeği (YDBÖ)”ve“Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ)”kullanılmıştır. Veriler, SPSS 22.0 yazılımı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 18-65 yaş arası 343 birey katılmış olup, katılımcıların %49'u (n: 167) erkek, %51'i (n: 176) kadındır. Yaş ortalaması 37,2'dir (ortanca: 35, SS: 12,5). Eğitim durumu en çok %34 ile ilkokul/ortaokuldur. Yetişkin Diyabet Bilgi Ölçeği (YDBÖ) puanı ortalaması 20,81 olup, en yüksek puan“Diyabet Belirtileri”(0,87), en düşük ise“Diyabet Risk Faktörleri”(0,52) alt boyutunda elde edilmiştir. Sağlıklı Beslenme Tutum Ölçeği (SBİTÖ) puanı ortalaması 84,36 (SS: 10,50) ile yüksek bir tutuma işaret etmektedir; en yüksek puan“Beslenme Hakkında Bilgi”(4,52), en düşük ise“Beslenmeye Yönelik Duygu”(3,62) alt boyutundadır. Diyabet bilgi düzeyi cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, medeni durum, meslek ve gelir düzeyine göre anlamlı şekilde farklılaşmakta olup (p0,05). Alt boyutların puanları incelendiğinde ise anlamlı ilişki görülmeyen bu parametreleri bazı alt boyutlarında anlamlı ilişkiler görülmüştür. Örneğin beslenme hakkında bilgi alt boyut puanı, cinsiyetlere göre anlamlı bir şekilde farklılaşmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to assess the relationship between diabetes knowledge levels and healthy eating attitudes in individuals with parents diagnosed with Type 2 Diabetes Mellitus (DM). Materials and Methods: This observational and cross-sectional study included 343 individuals aged 18-65 years who were registered with Esenler Education Family Health Center, part of the Family Medicine Clinic at Istanbul Bağcılar Health Practice and Research Center, affiliated with the University of Health Sciences. The participants' parents had been diagnosed with Type 2 DM, but the participants themselves had no diabetes diagnosis. Data were collected using the“Sociodemographic Information Form,”the“Diabetes Knowledge Test for Adults (DKTA),”and the“Attitude Scale for Healthy Eating (ASHE).”Analysis was performed using SPSS version 22.0. Results: A total of 343 individuals aged 18-65 participated in the study, with 49% (n=167) male and 51% (n=176) female. The average age was 37.2 years (median: 35, SD: 12.5). Educational attainment was mostly primary/secondary school (34%). The mean score on the Adult Diabetes Knowledge Scale (ADKS) was 20.81, with the highest subscale score in“Diabetes Symptoms”(0.87) and the lowest in“Diabetes Risk Factors”(0.52). The mean score on the Healthy Eating Attitude Scale (HEAS) was 84.36 (SD: 10.5), indicating a high attitude level; the highest subscale score was in“Nutrition Knowledge”(4.52), and the lowest in“Emotion Toward Nutrition”(3.62). Diabetes knowledge levels varied significantly by gender, age, education, marital status, occupation, and income level (p0.05). Subscale scores showed some significant associations not seen in overall scores; for instance,“Nutrition Knowledge”differed by gender (p0.05), thought to result from sensitivity loss during data categorization.