Uydurma suretiyle atılan imzaların kişiye aidiyeti yönünden araştırılması
Investigation of signatures signed by means of fabrication in terms of belonging to person
  1. Tez No: 473743
  2. Yazar: SALİM YAREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİS CANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
İmza günlük hayatımızda sosyal, ekonomik ve ticari ilişkilerde sıklıkla kullandığımız harf ya da şekillerden oluşmuş bir işarettir. Belge üzerinde bulunan bir değer, zaman, anlam, taahhüt gibi ifadeler imza ile resmiyet kazanır ve kişiler yükümlülük altına girer. Yasalarımızda tarifi yapılan imza, kişiye özgü kaligrafik ve karakteristik özellikler içermektedir. Daha az karakteristik özellik içeren imzalar sahtekarlar tarafından kolaylıkla taklit edilebilmektedir. Uydurma suretiyle atılan sahte imzalar da sahteciler tarafından tercih edilen yöntemler arasındadır. Çalışmanın amacı; bireylerin orijinal imzalarındaki kaligrafik ve karakteristik özelliklerini hangi oranda sahte imza üzerine yansıttığı, ne tür benzerlik ve farklılıklarının bulunduğu ve incelemecilerin hangi oranda doğruluk tespitinde bulunulabileceğini belirlemektir. Bu çalışmada, Ankara Üniversitesi akademik ve idari personeli ile öğrencilerinden oluşan en az lise mezunu (18-65) yaş arası kişilerden gönüllülük esasına dayalı olarak 100 katılımcıdan, (5) adet orijinal imzaları ile birlikte hayali (5) şahıs adına (5) er adet uydurma suretiyle sahte imza örnekleri toplanmıştır. Toplanan imza örnekleri (14) adet imza inceleme kriterlerine göre LED'li masa lupu, büyüteç ve dijital kumpas ile ölçülmek suretiyle incelenmiştir. Elde edilen veriler katılımcıların cinsiyeti, medeni hali, gelir durumu, aktif el, eğitim durumu ve imza atma sıklığı açısından SPSS 23.0 istatistik programında istatiksel olarak değerlendirilmiştir. İdari ve öğrenci grupları arasında bitim hareketi yönünden istatiksel açıdan anlamlı farklılık bulunmuş, diğerleriyle anlamlı farklılık bulunmamıştır. Bireylerin cinsiyeti ile biçim, boyut ve alışkanlıklar, gelir durumu ile çizgi kalitesi, eğitim durumu ile bitim hareketi istatiksel açıdan anlamlı farklılık bulunmuş (p0.05).
Özet (Çeviri)
The signature is a sign consisted of letter or figures that we often use in our daily life, social, economic and financial relations. Expressions such as a value, time, meaning that are found on a document formalise by a signature and people enter into obligation. The signature described in our laws includes personal caligraphic and characteristic features. The signatures that include less characteristic features are imitated easily by forgers. Forged signatures signed by means of fabrication are one of the methods favored by forgers. The aim of this study is to define at which rate people reflect calligraphic and characteristic features in their original signatures to forged signatures, which types of similarities and discrepancies they have and at which rate specialist are able to determine the accuracy. In this study from 100 participants, based on voluntariness, that are between (18-25) consisted of academic, administrative personnel and students of Ankara University, (5) original signatures of them and (5) forged signatures signed by means of fabrication for every (5) fictious people are collected. Signature samples (14) collected are analysed in terms of measuring by table loop with LED, glass and digital caliper according to (14) signature analsis criteria. Data obtained are evaluated statistically in SPSS 23.0 statistic program with regard to sexuality, marital status, income state, hand used as active, educational status and signature frequency of participants. It was found that statistically significant difference between the administrative and student groups in terms of the ending movement, and it was not found that significant difference from the others.Marital status of people and shape, size and habits, income state and line quality, educational status and end act are found meaningful statistically (p0.05).