Sağlık çalışanlarında iş sağlığı ve güvenliği: Moritanya Ulusal Hastanesi'nde bir uygulama
Occupational health and safety in healthcare workers: An application in Moritanya National Hospital
  1. Tez No: 473744
  2. Yazar: MOULAYE ABDEL GHOUDOUSS SIDI ALY CHERIF
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞDAŞ ERKAN AKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, Moritanya'daki Ulusal hastanesi'nde sağlık çalışanları iş sağlığı ve güvenliği uygulamasına yönelik tutumlarının belirlenmek. Tanımlayıcı olarak planlanan araştırma Moritanya ulusal merkez Hastanesi'nde çalışan 149 sağlık personelinin katılımı ile gerçekleştirildi. Sağlık personelinin bireysel ve çalışma yaşamına ilişkin özellikleri ve maruz kaldıkları iş kazalarına ilişkin veriler anket yöntemiyle toplandı. Sağlık personelini ve çalışma yaşamını tanıtıcı bulgular ile maruz kaldıkları iş kazalarına ait bulgular değerlendirildi. Çalışma için hastaneden ve personelden yazılı izin alındı. Çalışmamızda literatürle uyumlu olarak sağlık personelinin maruz kaldığı iş kazaları%34,2'si kesici-delici alet yaralanmasına( herzaman ve genelikle%38,3 Kaza İle Eline İğne Batması (herzaman ve genelikle) maruz kalmıştır,% 51 oranında stres, %59,1omuz ağrısı, boyun ağrısı, kol ağrısı rahatsızlıkları, kazalar maruziyet olarak bulundu. İSG'i içerisinde değerlendirimekte olup dünyada sağlık sektöründeki uygulama ve gelişmeler konuya verilen önemin göstergesidir. Moritanya'da İSG uygulamaları sağlık sektöründe yaşama geçirilmemiş ve konuyada gereken ilgi ve özen gösterilmemektedir. Bu çalışma, sağlık kurumlarında çalışanların iş İSG uygulamasına yönelik tutumlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the attitudes of health care workers towards occupational health and safety at the National Hospital in MauritaniaThe descriptive study was conducted with the participation of 149 health personnel working in Mauritania National Center Hospital. The individual and working life characteristics of the health personnel and the data related to the work accidents they were exposed were collected by the questionnaire method. Findings related to health personnel and working life and occupational accidents with which they were exposed were evaluated. Written permission was obtained from the hospital and personnel for the study. In our study, 34.2% of the occupational accidents that health personnel were exposed to were exposed to cut-piercing injuries (always and often 38.3%), 51% stress, 59% 1 shoulder pain, neck pain, arm pain disorders, accidents were found as exposure. It is evaluated within the OHS and the applications and developments in the health sector in the world are the main indication given to the subject. In Mauritania, occupational health and safety practices have not been implemented in the health sector and attention and attention has not been given to the subject. This study was carried out in order to determine the attitudes of healthcare workers to work OSH implementation.