Tarihsel devlet dönüşümü kapsamında haydut devlet
'Rogue states' in the framework of the historical state transformation
- Tez No: 549579
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Law, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Sermayenin ve devletin uluslararasılaşması sürecinde meydana gelen olayların, uluslararası hukuk nezdinde dönüştürücü etkisi oldukça önemlidir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında Amerikan tüketim normlarının uluslararasılaşması süreciyle başlayan yeni dönem, 1980'li yıllardan sonra neo-liberal politikalar neticesinde sermayenin uluslararasılaşmasının hızlanmasıyla giderek etkisini artırmıştır. Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla, uluslararası hukukun dönüşümünde Amerikan hegemonyasının etkisi zirveye ulaşmıştır. 11 Eylül 2001 tarihinde Pentagon ve Dünya Ticaret Merkezi'ne yapılan terör saldırıları, Amerikan dış politikasında yeni bir savaş stratejisinin doğmasına neden olmuştur. Uluslararası hukuka“önleyici/öngörücü meşru müdafaa”ve/veya insancıl hukuk çerçevesinde ortaya atılan“koruma sorumluluğu”gibi kavramlarla Amerikan çıkarlarına aykırı hareket eden devletlere müdahalelerde bulunulmuştur. Müdahalelerin meşrulaştırılması için uluslararası hukuk araç olarak kullanılmış ve bu işgaller, uluslararası hukuka eklemlendirilen kavramlar neticesinde meşru bir tabana oturtulmaya çalışılmıştır. Haydut devlet kavramı da bu amaçla ortaya çıkmış ve sermayenin uluslararasılaşması sürecine ayak uydurmak üzere gerekli devlet dönüşümlerini gerçekleştiremeyen, Batılı anlamda demokratik olmayan, ABD hegemonyasının çıkarlarına aykırı hareket eden devletleri tanımlamak için kullanılmıştır. Anahtar Sözcükler Haydut Devlet, Önleyici/Öngörücü Meşru Müdafaa, Terörizme Karşı Savaş, Uluslararası Hukuk, Ekonomi Politik.
Özet (Çeviri)
The transformative effect of the events that take place on the internationalization process of the capital and the state on the international law has a significant importance. The new era, which started with the internationalization process of the American consumption norms after the Second World War, has gradually increased its influence with the acceleration in the internationalization of capital as a result of neo-liberal policies after the 1980s. After the collapse of the Soviet Union, the influence of the American hegemony on the transformation of international law reached its peak. The terrorist attacks on the Pentagon and the World Trade Center on September 11, 2001 led to a new war strategy in American foreign policy. The military interventions have been made to the states which act against the interests of the United States, through concepts such as preventive/pre-emptive self-defense in international law or the responsibility to protect in the framework of humanitarian law. International law is used as a tool in order to legitimize these interventions which is tried to be justified on the legitimate basis by using the concepts that is integrated into the international law. The concept of rogue state is found for this purpose and used to describe the states that cannot realize the necessary state transformations in order to accommodate to the internationalization process of the capital, are non-democratic in Western sense, and act against the interests of US hegemony. Key Words Rogue State, Preventive/Pre-emptive Self Defense, War On Terrorism, International Law, Political Economy.