Yaşlı bireylerde fiziksel aktivite seviyesinin yaşam kalitesı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of physical activity level on quality of life in elderly individuals.
- Tez No: 473773
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yapılan bu çalışmada, yaşlı bireylerin fiziksel aktivite düzeylerinin, yaşam kaliteleri üzerine olan etkilerinin incelenmesi planlanmıştır. Çalışmaya Kayseri ve çevresinde yaşayan 65 yaş ve üzeri 88 kadın, 118 erkek olmak üzere toplam 206 gönüllü katılmıştır. Gönüllülerin fiziksel aktivite düzeyi Stayhealthy RT6 marka akselerometre ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) ile belirlenmiştir. Yaşam kalitesi değerlerini belirlemek için SF-36 (Short Form-36, Yaşam Kalitesini Değerlendirme Anketi) kullanılmıştır. Veriler SPSS 20 programında analiz edildi. Anlamlılık derecesi (p0.05). Erkek gönüllülerin, Vücut Ağırlığı ile Akselerometre Toplam Kalori, fiziksel rol güçlüğü arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study conducted, it was planned to examine the effects of physical activity levels of elderly people on their quality of life. A total of 206 volunteers including 88 female aged 65 and over and 118 male living in and around Kayseri participated in the study. The physical activity level of the volunteers was determined by the Stayhealthy RT6 brand accelerometer and the International Physical Activity Questionnaire (UFAA). SF-36 (Short Form-36, Life Quality Assessment Survey) was used to determine the quality of life. The data were analysed in the SPSS 20 program. The level of significance was determined as (p 0.05).