Over kanser hücrelerinde letrozole ve traıl kombinasyonunun sinyal mekanizmasının araştırılması
Investigation of the effects of letrozole and trail signalling mechanism on ovarian cancer cells
- Tez No: 473781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Over kanseri kadınlarda jinekolojik tümörlere bağlı ölümlerde yaygın olarak görülen ve yumurtalıklardan vücudun diğer bölgelerine yayılan bir kanser türüdür. TNF-ilişkili bir ligand olan TRAIL, hücre yüzeyindeki ölüm reseptörlerine bağlanır ve bu nedenle son yıllarda kanser tedavisi için yeni bir yaklaşım olarak görülmektedir. Letrozole bir aromataz inhibitörü olup östrojen ilişkili kanserlerde tedavide kullanılır. Bu çalışmanın amacı Letrozole ve TRAIL kombinasyonun östrojen reseptör negatif ve pozitif insan over kanser hücrelerindeki etki mekanizmasını ayrıntılı olarak araştırmaktır. İnsan over kanser hücreleri OVCAR3 ve SKOV3 Letrozole (10 nM) ve TRAIL (5 ng/mL) ile inkübe edilmiştir. İnkübasyon sonrasında hücrelerde CA-125 düzeyleri ELISA ile hücre proliferasyonları MTT ile ölçülmüştür. Apoptotik hücreler AO/EB boyama ile floresans mikroskopta incelenmiştir. Kaspaz-3, Kaspaz-8, AKT, ESR-α, ESR-β, NF-kBp65, NF-kBp50 protein ve gen ekspresyon düzeyleri western blotlama ve qPCR ile ölçülmüştür. Letrozole ve TRAIL kombinasyonunun OVCAR3 ve SKOV3 hücrelerinde hücre büyümesini inhibe ettiği ve kaspaz bağımlı apoptozu indüklediği tespit edilmiştir. Letrozole ve TRAIL kombinasyon tedavisi over kanser hastalarının tedavisi için yeni etkili bir tedavi yaklaşımı olabilir.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer is the most common cause of cancer-related death from gynecologic tumors in women that has spread from other sites to the ovary. TNF-related apoptosis-inducing ligand (TRAIL) is binding to death receptor in cell surface therefore it is a new approach for cancer treatment. Letrozole is an aromatase inhibitor that uses to prevent the estrogen related cancer. The aims of this study were investigate the signalling mechanisms of Letrozole with TRAIL combination in estrogen receptor positive and estrogen receptor negative human ovarian cancer cells. The human ovarian cancer cell lines OVCAR3 and SKOV3 were incubated with Letrozole (10 nM) and/or TRAIL (5 ng/mL). After the treatment, CA-125 levels were determined with ELISA and cell proliferation determined with MTT assay. Apoptotic cells were investigated with AO/EB staining by fluorescence microscope. Levels of Caspase-3, Caspase-8, AKT, ESR-α, ESR-β, NF-kBp65, NF-kBp50 protein and gene expression were evaluated by qPCR and western blotting. As a result, Letrozole and TRAIL combination inhibited cell growing and induced apoptosis via regulating of caspase dependent manner in OVCAR3 and SKOV3 cells. Our results agree with Letrozole and TRAIL combination therapy may effective new potential approach for ovarian cancer patients.