Dosetaksel dirençli prostat kanser hücrelerinde bıcalutamıde ve traıl etkinliğinin sinyal mekanizmasının araştırılması
Investigation of the effects of bicalutamide and trail signalling mechanism on docetaxel resistant prostate cancer cells
  1. Tez No: 473780
  2. Yazar: HİLAL ACIDERELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Prostat kanseri erkekler arasında yaygın bir kanser türü olup vücutta yayılarak metastaz yapabilir. Klinikte prostat kanseri kemoterapik ajanlara karşı direnç geliştirebilir ve genellikle metastatik prostat kanseri için temelde androjen deprivasyon terapisi ve kemoterapik ajanla kombinasyonu uygulanır. Bu çalışmanın amacı Bicalutamide ve TRAIL kombinasyonun docetaxel dirençli prostat kanser hücrelerindeki etkisini ayrıntılı olarak araştırmaktır. İnsan prostat kanser PC3 hücreleri öncelikle Docetaxel kullanılarak dirençli prostat kanser hücreleri (PC3/DX) geliştirilmiştir. PC3/DX hücreleri pAR-GFP klonlama vektörü kullanılarak androjen bağımlı prostat kanser hücreleri (PC3/DX/AR+) geliştirilmiştir ve Bicalutamide (2.5 uM) ve TRAIL (5 ng/mL) ile inkübe edilmiştir. İnkübasyon sonrasında hücrelerde PSA düzeyleri ELISA ile, hücre proliferasyonları MTT ile ölçülmüştür. Apoptotik hücreler AO/EB boyama ile floresans mikroskopta incelenmiştir. Kaspaz-3, Kaspaz-8, AKT ve AR protein ve gen ekspresyon düzeyleri western blotlama ve qPCR ile ölçülmüştür. Bicalutamide ve TRAIL kombinasyonunun PC3/DX and PC3/DX/AR+ hücrelerinde apoptozun anlamlı bir şekilde indüklediği tespit edilmiştir. Sonuçlarımız Bicalutamide ve TRAIL kombinasyonunun prostat kanser büyümesi ve metastazinin inhibisyonu için potansiyel bir ajan olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the most common cancer among men and developed metastases with spread to parts of the body. Clinically, prostate cancer can develop resistance to chemotherapy drug sand generally the initial treatment for metastatic prostate canceris Androgen deprivation therapy combination with chemotherapy. The aims of this study were to further investigate the signalling mechanisms of Bicalutamide with TRAIL combination in resistance to Docetaxel on prostate cancer cell. The human prostate cancer cell lines PC3 were generated by initially treating with Docetaxel for docetaxel resistance prostate cancer cells (PC3/DX). PC3/DX cellswere transfected pAR-GFP cloning vector for modelling androgen dependent prostate cancer cells and were incubated with Bicalutamide (2.5 uM) and/or TRAIL (5 ng/mL). After the treatment, PSA levels were determined with ELISA and cell proliferation determined with MTT assay. Apoptotic cells were investigated with AO/EB staining by fluorescence microscope. Levels of Caspase-3, Caspase-8, AKT, AR protein and gene expression were evaluated by qPCR and western blotting. We found that Bicalutamide and TRAIL combination induced significant apoptosis in both PC3/DX and PC3/DX/AR+ cells. Our results indicate that Bicalutamide and TRAIL combination have potential agent for inhibition of prostate cancer growth and metastasis.