Sağlık personelinin istismar, ihmal ve aile içi şiddet deneyim ve algıları
Abuse, neglect and domestic violence experience and perceptions of health staff
- Tez No: 473785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER GÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tanımlayıcı nitelikteki bu araştırma; sağlık çalışanlarının istismar, ihmal ve aile içi şiddete yönelik deneyim ve algılarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma Tokat Devlet Hastanesi'nde Eylül 2016-Şubat 2017 tarihleri arasında görev yapan 439 sağlık personeli (ulaşma oranı %83.1) ile gerçekleştirilmiştir. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmaları Etik Kurulu'ndan onay ve Tokat Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği'nden kurum izni alınmıştır. Sağlık personelinin tanımlayıcı bilgilerini, istismar, ihmal ve aile içi şiddetle ilgili karşılaşma durumlarını ve görüşlerini belirlemeye yönelik soruları içeren anket formu, bilgilendirilmiş onam alınarak yüz yüze görüşme yöntemiyle doldurulmuştur. Tanımlayıcı istatistik olarak nicel veriler ortalama, standart sapma ile, nitel veriler sayı ve yüzde ile sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted in order to evaluate the experiences and perceptions of health personnel for abuse, neglect and domestic violence. The study was carried out with 439 health personnel who work for Tokat State Hospital between September 2016 and February 2017 (reach rate 83.1%). The approval from Erciyes University, School of Medicine Ethical Committee for Clinical Researches and the official permission of Tokat Public Hospitals Association General Secretariat were obtained. The questionnaire, which consists of questions that aim to determine the health personnel's descriptive information, status of being exposed to abuse, neglect and domestic violence and their opinions, was conducted through face-to-face meeting and their informal consent was obtained. As descriptive statistics, quantitative data were presented as average and standard deviation and qualitative data were presented as numbers and percentages.