Kişiye özel anatomik diş implantlarının ileriye dönük değerlendirilmesi
Prospective evaluation of custom-made anatomical dental implants
  1. Tez No: 473786
  2. Yazar: EMİNE FULYA AKKOYUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Dişsiz hastaların dental implantlarla tedavisi, sıklıkla kullanılan ve uzun dönem yüksek başarı oranlarına sahip bir tedavi yöntemidir. Tedavi süresini kısaltmak için immediat implantasyon yöntemi geliştirilmiştir. İmmediat implantasyonda çekim soketiyle implant arasındaki uyumun daha iyi olması için son zamanlarda, kişiye özel anatomik diş implantı (KAİ) kavramı ortaya atılmıştır. Literatürde KAİ'ler hakkında az sayıda vaka raporu yer almakta, fakat farklı biyomateryaller ve teknikler kullanılarak elde edilen KAİ'lerin karşılaştırıldığı bir çalışma bulunmamaktadır. Bu projenin amacı, üç farklı KAİ'nin ileriye dönük klinik değerlendirmelerinin yapılması ve karşılaştırılmasıdır. Çekim endikasyonu konmuş, yeterli kemik genişliği ve yüksekliğine sahip dişleri bulunan 52 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastalardan diş çekimi öncesi konik ışınlı bilgisayarlı tomografi tarayıcısı ile elde edilen veriler, köklerin ve çevresindeki kemik dokunun üç boyutlu modellerini elde etmek ve implantların tasarımı için kullanıldı. Hastalar 3 gruba ayrıldı. Birinci grupta, zirkonya bloklardan, ikinci grupta titanyum bloklardan dental CNC (Computer Numerical Control) işleme cihazıyla frezelenerek ve üçüncü grupta titanyum tozundan direk lazer metal sinterleme cihazıyla implantlar üretildi. İmplantlar, çekim sonrası aynı seansta çekim boşluklarına yerleştirildi ve 90 günlük gözlem sürecinde implantların klinik ve radyolojik değerlendirmeleri yapıldı. 1., 2. ve 3. gruptaki hastalara sırasıyla 21, 17 ve 18 KAİ yerleştirildi ve sağ kalım oranı sırasıyla % 33.3, %70.6 ve %55.6 idi. Kaybedilen implantların çoğu molar ve keser-kanin bölgelerindeydi. Sağ kalan implantlar, fonksiyonel yüklemeden sonra, ağrı veya süpürasyon gibi enfeksiyon belirtileri vermeksizin stabildi. Dental implantolojide CAD/CAM teknolojilerinin kullanımı, yenilikçi ve umut vadeden bir yöntemdir. Bu çalışmanın sonucuna göre, mevcut teknolojilerle titanyum ve zirkonya KAİ'lerin tasarım ve üretimi mümkün bulunmuştur. Fakat, bu yöntemin kullanımı, dar endikasyon aralığı nedeniyle çok az sayıda hasta ile sınırlı kalmakta, üretimi maliyetli, zahmetli ve zaman alıcı olmaktadır. Ayrıca çok köklü dişlerde ve anterior bölgede başarı oranı oldukça düşüktür. Sonuç olarak bu tez çalışmasıyla sadece erken dönem sonuçlar sunulmuştur. Uzun dönem takip ve ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Prosthetic rehabilitation of edentulous patients with dental implants is a widely used treatment modality with long-term high success rates. Immediate implant replacement has been developed to shorten the treatment time and recently, custom-made anatomic dental implant (CAI) concept was introduced for better congruence between the extraction socket and the implant. There are few case reports about custom-made root analogue dental implants. However, there are no comparative studies of CAIs that were manufactured by using different techniques and different materials. The aim of the study was prospective clinical evaluation and comparison of three different types of CAIs. Fifty-two patients who needed teeth extraction with adequate periodontal bone height and thickness were included in the study. The datasets which acquired by using a cone beam computed tomography scanner before tooth extraction were used for creating three-dimensional models of roots and surrounding bone and implant design. Patients were divided into 3 groups. Implants were manufactured from zirconia blocks in group 1 and titanium blocks in group 2 by using a dental CNC machining device, and titanium powder by using a DLMS device in group 3. The implants were placed in the extraction sockets immediately after tooth extraction at the same operation. Radiographic and clinical evaluations were performed at the follow-up period of ninty days. Twenty-one, seventeen and eighteen CAIs were placed in Group 1, 2 and 3, respectively and survival rate was 33.3 %, 70.6 % and 55.6 % respectively. Failed implants were mostly at incisor and molar region. Survival implants were stable; with no signs of infection such as pain or suppuration after functional loading. Use of CAD/CAM technologies in dental implantology is an innovative and promising technique. According to the results of this study, design and manufacture of the titanium and zirconia CAIs are feasible with currently available technologies. Unfortunately, its use is limited to a small number of patients because of its narrow indication range, manufacturing costs are expensive and the success rate for the multi-rooted teeth and the anterior region is quite low. After all, we present here the preliminary results. Long-term follow-up and further studies are necessary.