Hastanede yatan hafif preeklemsili gebelere dinletilen müziğin arteriyel kan basıncı ve anksiyete düzeyi üzerine etkisi
Effect of the listened music to pregnant women in hospital with mild preeclampsia on arterial blood pressure and anxiety level
- Tez No: 473787
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜRÜVVET BAŞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma hastanede yatan hafif preeklemsili gebelere dinletilen müziğin arteriyel kan basıncı ve durumluluk kaygı üzerine etkisini belirlemek amacıyla deneysel olarak yapılmıştır. Çalışma Fırat Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi'ne preeklemsi tanısı ile yatan 30 müdahale ve 30 kontrol grubu kadın ile yürütülmüştür. Müdahale grubundaki gebelere sabah, akşam günde iki kere, 30 dakika müzik dinletilmiş, kontrol grubuna ise müzik dinletilmemiştir. Veriler Tanıtım ve Değerlendirme Formu, Kan Basıncı İzlem Formu, BIOPAC Kayıtları Formu, Durumluluk Kaygı Envanteri ile toplanmıştır. Gebelerin arteriyel kan basınçları, galvanic deri direnci ve durumluluk kaygıları ölçülmüş ve veriler kikare ve varyans analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was made experimentally in order to determine the effect of listened music to pregnant women in hospital with mild preeclampsia on arterial blood pressure and anxiety. The study was conducted with 30 intervention and 30 control groups with women diagnosed with preeclampsia in Fırat University Hospital Gynecology and Obstetrics Service. In the intervention group, music was listened two times in the morning and evening for 30 minutes, and no music was listened in the control group. Data were collected using Presentation and Evaluation Form, Blood Pressure Monitoring Form, BIOPAC Records Form, State Anxiety Inventory. Pregnant arterial blood pressures, galvanic skin resistance and State anxiety were measured and evaluated by chisquare and variance analysis.