Perakende olarak satışa sunulan kaymak ve tereyağlarda aflatoksin m1 varlığı
Presence of aflatoksin m1 in sales as retail butter and Turkish cream
  1. Tez No: 473798
  2. Yazar: NURİ AYDIN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN ERTAŞ ONMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kayseri'deki pazarlarda satışa sunulan tereyağı ve kaymak örneklerinde aflatoksin M1'in (AFM1) varlığı ve düzeyleri Enzyme-Linked İmmune Sorbent Assay (ELISA) tekniği ile araştırmaktı. Bu amaçla, pazarlardan rastgele toplam 100 örnek (50 tereyağı ve 50 kaymak) alındı. Bu çalışmada, numunelerin tamamında (%100) saptanabilir düzeyde (5 ng/kg) AFM1 bulundu. Tereyağı ve kaymak örneklerindeki AFM1 kontaminasyon seviyeleri sırasıyla 6.58-128.69 ng/kg ve 5.70-26.62 ng/kg arasında değişiyordu. Analiz edilen örneklerin yalnızca bir tanesi (%2) (tereyağı) Türk Gıda Kodeksinin maksimum yasal sınırları aşmıştı. Sonuç olarak, tereyağı ve kaymaktaki AFM1 varlığı muhtemel bir halk sağlığı problemi olarak düşünülebilir. Bu nedenle, süt ve süt ürünleri, AFM1 kontaminasyonu varlığı yönünden sürekli izlenmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the presence and level of aflatoxin M1 (AFM1) in butter and Turkish cream samples marketed in Kayseri, Turkey with Enzyme-Linked İmmune Sorbent Assay (ELISA) method. For this purpose, a total of 100 samples (50 butter and 50 Turkish cream) were randomly collected from bazaar. In this study, AFM1 at detectable level (5 ng/kg) was found in all (100 %) of the samples. The AFM1 contamination levels in butter and Turkish cream samples ranged from 6.58 to 128.69 ng/kg and 5.70 to 26.62 ng/kg, respectively. Only one (2 %) of analysed samples (butter) exceeded the maximum legal limits according to Turkish Food Codex. In conclusion, the occurrence of AFM1 in the butter and cream may be considered as a possible public health problem. Therefore, milk and milk products have to be monitored continuously for the presence of AFM1 contamination.