Kemik seviyesi ve doku seviyesi implantlar üzeri yapılan kantileverli sabit protezlerde dayanak ve protez vidasının geri çıkarma torklarının değerlendirilmesi
Evaluation of removal torque values of abutments and prosthetic screws in cantilever prosthesis on bone level and tissue level implants
- Tez No: 473797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÖNDER GÜMÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, kemik seviyesi ve doku seviyesi implantlar üzeri yapılan kantileverli vida tutuculu sabit protezlerde dayanak ve protez vidalarının geri çıkarma torklarının değerlendirilmesidir. Her bir model üzerinde 2 implant olacak şekilde, 16 adet doku seviyesi, 16 adet kemik seviyesi implant, rijit poliüretan modeller içine yerleştirilmiştir ve toplam 16 model elde edilmiştir (Doku seviyesi n=8, Kemik seviyesi n=8). Her bir model için kantileverli 4 üyeli, vida tutuculu implant destekli sabit protez üretilmiştir. Dayanak ve protez vidaları, üretici firmanın tavsiye ettiği değerlerle, dijital tork ölçüm cihazında torklanmıştır. Yaşlandırma öncesi ölçülen dayanak ve protez vidalarının geri çıkarma tork değerleri yaşlandırma sonrası yeniden ölçülmüştür. Geri çıkarma tork değerleri ölçümü yine dijital tork ölçüm cihazında yapılmıştır. Elde edilen değerler göz önünde bulundurularak geri çıkarma tork değerlerinin sapma yüzdesi (PERDEV) hesaplanmıştır. Daha sonra PERDEV'ler istatistiğe tabi tutulmuştur. Bu çalışmanın sınırları dahilinde şu sonuçlara ulaşılmıştır. Doku seviyesi ve kemik seviyesi implantlar arasında, dayanak vidası geri çıkarma tork yüzdelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur. Her iki implant tipinde de (doku seviyesi ve kemik seviyesi) çiğneme ve ısısal döngü sonrası, kantilevere uzak olan dayanakta, yakın olan dayanağa göre daha fazla vida geri çıkarma tork kaybı yüzdesi bulunmuştur. Kantileverli vida tutuculu protezlerde, protez vidası gevşemesi sıklıkla kontrol edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study is, to evaluate the removal torque values of abutments and prosthetic screws in screw retained cantilever prosthesis on bone level and tissue level implants. 16 tissue level and 16 bone level implants were placed on rigid polyurethane models, 2 per each, and totally 16 models were obtained (Tissue level n=8, Bone level n=8). For each model, screw retained cantilever prosthesis were produced that contains 4 units. Abutment and prosthetic screws were tightened according to the manufacturer's recommended values on a digital torquemeter. Removal torque values of abutments and prosthetic screws were measured twice, one before and one after chewing and thermal cycling. Measurements of removal torque values were also done on digital torquemeters. With the help of obtained measurements, the percentage of deviations from the target values (PERDEV) were calculated. Later, PERDEV's were subjected to statistical analysis. Within the limitations of this study, the following conclusions are reached. There is no statistically significant difference between tissue level and bone level implants concerning removal torque values of abutments. In both implant types (tissue level, bone level), the loss of removal torque value percentages were much in abutments away from cantilever than abutments close to the cantilever after chewing and thermal cycling. Screws should be maintained frequently in screw retained cantilever prosthesis.