Doğum sonu erken dönemde anne bebek ten temasının maternal etkileri
Maternal effects of skin-to-skin contact between mother and their infant in early postpartum period
  1. Tez No: 473801
  2. Yazar: FUNDA TOSUN GÜLEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİME MUCUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma erken dönemde sağlanan anne bebek ten temasının involüsyon sürecine ve doğum sonu yorgunluk düzeyine etkisini belirlemek amacıyla, randomize kontrollü deneysel araştırma olarak yapılmıştır. Çalışma Sivas Numune Hastanesinin doğum salonlarında vajinal doğum yapan, araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan ve gönüllü olan iki grup kadın ile yapılmış, müdahale grubunda 39, kontrol grubunda 36 kadın ile tamamlanmıştır. Çalışmanın verileri Anne – Bebek Tanıtıcı Bilgi Formu, Fizyolojik Ölçümler Formu ve Yorgunluk İçin Görsel Benzerlik Skalası ile toplanmıştır. Müdahale grubunda doğumdan sonra 30 dk süre ile anne bebek ten teması sağlanmıştır. Araştırmanın istatistiksel analizinde Bağımsız Örneklem T-Testi, Mann-Whitney U Testi, Ki-kare testi, Paired-Samples T Test, Repeated Measure Anova Testi, One-Way Anova ve Benforroni Çoklu Karşılaştırma Testi kullanılmıştır. Anne-bebek ten temasının doğum sonrası annenin vital bulguları, uterusun sertliği ve konumu, loşia miktarı, hemoglobin ve hematokrit değerleri ve yorgunluk düzeyi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The randomize controlled experimental research was done in order to determine the effects of mother infant skin-to-skin contact in early postpartum period on involution process and postpartum fatigue level. The research was conducted with two groups of women who are volunteer, suit to the research criteria and give birth in the birth rooms of Sivas Numune Hospital. The study has been completed with 39 women in the intervention group and 36 women in the control group. The data were collected with Mother Infant Identification Form, Physiological Measurements Form and Visual Analog Scale for Fatigue. Mother baby skin contact was provided for 30 minutes after the birth in the intervention group. The data were evaluated by using Independent Sample T-Test, Mann-Whitney U Test, Chi-square, Paired-Samples T Test, Repeated Measure Anova, One-Way Anova and Benforroni Multiple Comparison Test. It was found out that mother infant skin-to-skin contact has not statistically significant effects on mothers' vital findings, uterine hardness and position, lochia amount, hemoglobin and hematocrit values and level of fatigue (p>0.05).