Rekreasyon amaçlı fitness merkezleri müşterilerinin hizmet kalitesine yönelik beklenti ve algılarının incelenmesi
Examination of expectation and perceptions of recreation aimed fitness centers customers towards service quality
  1. Tez No: 473804
  2. Yazar: VENHAR KALIPCI GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI ULUCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, rekreasyon amaçlı fitness merkezleri müşterilerinin hizmet kalitesine yönelik beklenti ve algılarının incelenmesidir. Çalışmaya rekreatif amaçlı fitness merkezlerine giden 18-40 yaş arası yaklaşık 405 bay ve 341 bayan olmak üzere toplam 746 kişikatıldı. Çalışmaya katılacak olan kişiler Kayseri il merkezine bağlı Talas, Kocasinan ve Melikgazi ilçelerinde müşteri yoğunluğuna göre her ilçeden 3'er tane belirlenen rekreatif amaçlı hizmet veren fitness merkezlerinden rastgele yöntemle ve gönüllülük esasına dayalı olarak seçildi. Araştırmada katılımcıların Sosyo-Demografik bilgilerinin yanı sıra“Hizmet Kalitesi Değerlendirme Ölçeği”veri toplama aracı olarak kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the expectations and perceptions of the quality of service for recreational fitness centers customers. Totally 746 people, approximately including 405 women and 341 women, aged between 18 and 40, participated to fitness centers for recreational purposes. Those who will participate in the study were selected based on the principle of voluntary and random method from the fitness centers that provide recreational purposes for 3 provinces according to the intensity of the customers in the regions of Talas, Kocasinan and Melikgazi connected to Kayseri province center. The“Service Quality Assessment Scale”were used as data collection tools in addition to the socio-demographic information of participants in the study.