Ciddi boş zaman aktivitelerine katılımın öz yeterlik ve mutluluk düzeyine etkisinin incelenmesi
The effect of participation in serious leisure activities on self-efficacy and happiness levels
- Tez No: 904669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİSE DİLEK SEVİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmanın amacı, ciddi boş zaman aktivitelerine katılımın öz yeterlik ve mutluluk düzeyine olan etkilerini inceleyerek bu aktivitelere katılan bireylerin öz yeterlik algısı ve mutluluk düzeyleri üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Araştırma 2023 yılında Kırşehir il merkezinde özel ve resmî kurumlara bağlı olarak açılan sportif ve rekreasyon amaçlı faaliyetlere (Kırşehir Gençlik Ve Spor İl Müdürlüğüne Bağlı Spor Merkezleri, Kırşehir İl Halk Eğitim Merkezi, Kırşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi ve Özel Step- Aerobik, Fitness ve Vücut Geliştirme Salonları) katılarak ciddi boş zamanlarında rekreasyon etkinliklerine katılım sağlayan 20 yaş üstü kadın ve erkek yetişkinlerin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın metodolojisi, kapsamlı bir alan yazın taraması, yapılan anket çalışması sonucunda kullanılabilir ve analize dahil edilebilir 677 anket verisine ulaşılmıştır. Araştırma kapsamında, değişkenler arası ilişkileri aydınlatmak ve bu ilişkilerin doğasını anlamak için kapsamlı bir model oluşturulmuştur. Çalışmada, ölçüm modeli ve yapısal eşitlik modeli kullanılarak, söz konusu teorik değişkenler arasındaki ilişkileri açıklayan kavramsal bir çerçeve sunulmuştur. Veri analizi sürecinde, katılımcılardan elde edilen verilerin betimsel analizi ve daha karmaşık istatistiksel işlemler için AMOS 21 ve SPSS 21 istatistik yazılımları tercih edilmiştir. Araştırma, öncelikle doğrulayıcı faktör analizi ile başlamış daha sonra yapısal eşitlik modeliyle elde edilen ölçüm modelinin tahminleri gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma sonuçları, ciddi boş zaman aktivitelerine katılımın bireylerin psikolojik ve duygusal durumları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu ve bu etkilerin spesifik psikolojik süreçler üzerinden gerçekleştiğini göstermektedir. Bu çalışma, ilgili alan yazına önemli bir katkı sağlamakta ve bu alanda yapılacak gelecek çalışmalar için çeşitli öneriler, teorik ve pratik temeller sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of participation in serious leisure activities on self-efficacy and happiness levels, thereby evaluating their impact on the self-efficacy perception and happiness levels of individuals participating in these activities. The research was conducted in 2023 in Kırşehir, with adults over the age of 20 (both men and women) who participated in recreational activities during their serious leisure time at various sports and recreation centers. These included institutions affiliated with public and private organizations, such as the Kırşehir Provincial Directorate of Youth and Sports Sports Centers, Kırşehir Public Education Center, Kırşehir Municipality Culture and Arts Center, as well as private step-aerobics, fitness, and bodybuilding gyms. The methodology of the study involved a comprehensive literature review and the administration of a survey, resulting in 677 usable and analyzable responses. A comprehensive model was constructed within the scope of the research to elucidate the relationships between variables and to understand the nature of these relationships. A conceptual framework explaining the relationships among the theoretical variables was presented using a measurement model and structural equation modeling. For the data analysis process, AMOS 21 and SPSS 21 statistical software were employed to conduct descriptive analyses of the data collected from participants as well as more sophisticated statistical procedures. The research initially began with confirmatory factor analysis, followed by predictions of the measurement model obtained through structural equation modeling. The results of this study indicate that participation in serious leisure activities has a significant impact on individuals' psychological and emotional well-being, and that these effects manifest through specific psychological processes. This study makes a substantial contribution to the relevant literature, providing various theoretical and practical foundations and recommendations for future research in this field.