Üst ekstremite antropometrik ölçümlerinin boy ve cinsiyet tahmini açısından değerlendirilmesi
Evaluation of upper extremity anthropometric measurements in terms of stature and gender estimation
- Tez No: 473810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY YEGİNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Üst ekstremite'nin antropometrik özellikleri adli bilimlerde kimliklendirme çalışmaları açısından alternatif yöntemler geliştirmek için önemlidir. Çalışmamızda, üst ekstremite ölçümlerinin bireyin cinsiyeti ve boyu ile olan ilişkisinin gösterilmesi, ardında kimliklendirilmesi gereken üst ekstremite'ye ait anatomik parça ve kalıntı bırakan adli durumlarda vakanın cinsiyet ve boy uzunluğunun tahmini olarak belirlenebilmesi için modeller geliştirilmesi amaçlandı. Çalışmanın evrenini KTÜ Sağlık Hizmetleri MYO'nda öğrenim gören 18-25 yaş öğrenciler oluşturmaktadır (n=400/288 K, 112 E). Geliştirilen modeller arasında yüksek güvenilirlik ile doğru tahmin sağlayan modellerin geçerlilikleri, hedef kitle dışındaki bireylerde de (kontrol grubu 18-25 yaş/25 yaş üstü) körleme yöntemiyle değerlendirildi. Toplamda 500 sağlıklı kişide sağ ve sol üst ekstremite'den antropometrik noktalar esas alınarak kol, ön kol, üst ekstremite, el ve üçüncü parmak uzunluğu, palmar uzunluk, el genişliği, el bilek genişliği, el bilek çevresi ölçümleri alındı. Bu ölçümlerden kol, ön kol, el ve phalangeal indeks değerleri hesaplandı. Tüm ölçüm değerlerinin boy ile olan ilişkisi Pearson korelasyon analizi ile değerlendirildi. Boy tahmininde linear regresyon analizi; cinsiyet tahmininde ise lojistik regresyon analizi ile modeller geliştirildi. Geliştirilen bu modeller, yüksek korelasyon ve doğruluk oranları ve düşük tahmin hatalarıyla geçerli ve güvenli tahminler sağladı. Çalışmamızdaki modeller kimliklendirmede Türk popülasyonu için örnek teşkil etmekle birlikte sağ ve sol üst ekstremite ölçümleri bizim olgularımızla benzer sonuç veren popülasyonlar tarafından da kullanılabilir. Koşulların gerektirdiği durumlarda anatomist, adli antropolog, adli patolog, arkeolog ve adli tıp araştırmacılarının kimliklendirmede kullanabileceği bu kullanışlı modellerin, DNA analizinde ekonomik ya da daha farklı sebeplerle güçlükle karşılaşıldığı durumlarda alternatif bir yöntem olarak değerlendirilebileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
The anthropometric properties of the upper extremity are important for developing alternative methods in terms of identification studies in forensic sciences. In our study, it was aimed to show the relationship of the upper extremity measurements with the gender and the size of the individual. In addition, it was aimed to develop models to determine the gender and stature of the case as an estimate in case of the forensic situations that leave anatomical parts and residues of the upper extremity to be identified. The student's universe is composed of 18-25 year old students studying at KTU Vocational School of Health Science (n=400/288 females, 112 males). Models that provided accurate predictions with high reliability among developed models were evaluated in the control group (18-25 years/over 25 years old) by using the blind method. Arm, forearm, upper extremity, hand and third finger length, palmar length, hand width, wrist width, and wrist circumference measurements of 500 healthy individuals were taken from the right and left upper extremity on the basis of anthropometric points. Arm, forearm, hand, and phalangeal index values were calculated from these measurements. The correlation of all measured values with stature was evaluated by Pearson correlation analysis. Linear regression analysis was used for the estimated length calculation. Models were developed by logistic regression analysis in gender prediction. The developed model provided valid and reliable estimates with high correlation and accuracy rates and low prediction errors. The models in our study are an example for the Turkish population in terms of identification. In addition, right and left upper limb measurements can be used by other populations with similar outcomes. These useful models can be used by the anatomist, forensic anthropologist, forensic pathologist, archaeologist and forensic researchers for identification when it is needed. We believe that it can be considered as an alternative method when economic or other difficulties are encountered in case of DNA analysis.