Sıçanlarda deneysel siyatik sinir hasarı üzerine quercetinin etkilerinin morfolojik ve biyokimyasal olarak değerlendirilmesi
Morphological and biochemical evaluation of the effects of quercetin on the experimantal sciatic nevre damage in rats
  1. Tez No: 473811
  2. Yazar: SİBEL TÜREDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN YULUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada siyatik sinir ezilme hasarı modelinde, Quercetinin nöroprotektif ve antioksidan etkinliğini histopatolojik, morfometrik ve biyokimyasal yöntemler ile değerlendirmeyi amaçladık Çalışmamızda 48 adet 10-12 haftalık Spraque Dawley türü erkek sıçanlar rastgele 8 gruba ayrıldı. Gruplar,Sham (S-7; S-28), Quercetin (Q-7; Q-28; 200mg/kg/7 gün), travma (T-7; T-28; siyatik sinirde mikro vasküler klemp ile 1 dk'lık ezilme) ve travma+Quercetin (T+Q-7; T+Q-28; travma ile birlikte Quercetin 200mg/kg/7 gün) olarak isimlendirildi, hasarlanmayı takiben 7. ve 28. günde sakrifiye edildi. Tüm gruplardan elde edilen sinir ve kas dokularında, oksidan-antioksidan biyokimaysal parametreler ile birlikte histopatolojik olarak; Toluidin blue, Hematoksilen&Eozin ve Masson - Trikrom boyamaları ile morfoloji değerlendirmeleri yapıldı. Morfoloji değerlendirmelerinde, T-7 ve T-28 gruplarında akson ve miyelin kılıfta yaygın dejenerasyon, miyelin kılıfın konsantrik lamellar yapısında ciddi derecede bozulma ve aksonal şişme izlendi. Miyelin kılıf kalınlığı, sinir lifi çapı ve miyelinli sinir lifi sayısı belirgin şekilde azaldı ve Apoptotik İndekste (AI) artış izlendi. T+Q-7 ve T+Q-28 gruplarında ise morfolojik olarak rejenerasyon sürecinin başladığı, hücresel hasarın ve aksonal yapının iyileşmeye başladığı gözlendi. Ayrıca AI belirgin derecede azaldı. Bu değerlerin T+Q-28 grubu S-28 ile karşılaştırıldığında normale yakın olduğu gözlendi. Biyokimyasal parametrelerden malondialdehit (MDA) ve süperoksit dismutaz seviyeleri, T-7 grubunda S-7 ile karşılaştırıldığında bir miktar artış izlensede anlamlı değildi; T-28 grubunda katalaz aktivitesinde belirgin bir düşüş izlendi. T+Q-7 ile T-7 grubu karşılaştırıldığında T+Q-7 grubunda MDA seviyesi anlamlı derecede azaldı, serum katalaz aktivitesi ise arttı. Ezilme tipi siyatik sinir yaralanmasında, Quercetinin sinir rejenerasyonuna olumlu katkı sağladığı, yaralı bölgede fibrozis ve lipid peroksidasyonunu önleyerek iyileşme süresini kısaltabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the neuroprotective and antioxidant effectiveness of quercetin in a model of sciatic nerve crush injury using histopathological, morphometric and biochemical methods. Forty-eight male Sprague Dawley rats aged 10-12 weeks were randomly assigned into eight groups; sham (S-7; S-28), quercetin (Q-7 and Q-28; 200 mg/kg/7 days), trauma (T-7 and T-28; 1-min crush of the sciatic nerve with micro vascular clamps) and trauma + quercetin (T+Q-7 and T+Q-28; trauma and quercetin 200 mg/kg/7 days), Animals were sacrificed 7 and 28 days after injury. Oxidant-antioxidant biochemical parameters were analyzed in muscle and nerve tissues from all groups, together with morphological evaluation at histopathological staining with toluidine blue, hematoxylin and eosin and Masson's trichrome. At morphological evaluation, diffuse degeneration was observed in axons and the myelin sheath in groups T-7 and T-28, together with severe impairment of the concentric lamellar structure of the myelin sheath and axonal swelling. Myelin sheath thickness, nerve fiber diameter and myelinated nerve fiber numbers decreased significantly, while apoptotic index (AI) increased. In groups T+Q-7 and T+Q-28, the morphological regeneration process and healing of cellular damage and axonal structure were observed to have begun. AI also decreased significantly. Morphology was close to normal in T+Q-28 compared to S-28. In terms of biochemical parameters, Malondialdehyde and superoxide dismutase activity were increased, when group T-7 was compared with group S-7, this was not statistically significant. A significant decrease was observed in CAT activity in group T-28. When group T+Q-7 was compared with group T-7, malondialdehyde values decreased significantly; catalase activity increased. We concluded that quercetin makes a positive contribution to crush-type injuries of the sciatic nerve and can shorten the healing process by preventing lipid peroxidation and fibrosis in the injured region.