Plantar fasiiti olan spondiloartritli hastalarda ekstrakorporeal şok dalga ve lazer tedavilerinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evalutaion of therapeutic effects of extracorporeal shock wave therapy and laser therapy on spondyloarthritis patients associated with plantar fasciitis
- Tez No: 412526
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE CERRAHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki birincil amacımız inflamatuvar plantar fasiiti tanısı alan hastaların topuk bölgesine lazer veya şok dalga tedavisi uygulayarak bu yöntemlerin antiiflamatuvar etkilerini ve ağrı üzerindeki etkinliklerini araştırmaktır. İkincil olarak ağrı ve fonksiyon için kullandığımız ölçekleri MRG ve pedobarografik değerlendirme sonuçları ile karşılaştırarak tedavi yöntemlerinin etkinliklerini objektif olarak değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Algoloji ve Romatoloji polikliniğine başvuran, 2009 ASAS sınıflama kriterlerine göre SpA tanısı ile takipli olan, topuk ağrısı şikayeti olan, fizik muayene ile ayırıcı tanısı yapılarak plantar fasiit tanısı konulan 40 gönüllü hasta iki gruba ayrılarak lazer (n:20) ve ESWT (n:20) uygulandı. Hastaların yaş, cinsiyet,mesleki yapı, hastalık süresi, medikal tedavi gibi demografik verileri kaydedildi. Ayak fonksiyonları için AOFAS Arka Ayak Skoru, Roles- Maudsley Skorlaması, Topuk Hassasiyet İndeksi, VAS değerlendirildi. Klinik değerlendirmede yaşam kalitesi ASQoL, metrolojik değerlendirme BASMI, fonksiyonel değerlendirme BASFI, hastalık aktivitesi BASDAI ve entezit muayeneleri MASES kullanılarak değerlendirildi. Tedavi öncesi ve sonrası 1. aydaki kontrolde ayak MRG ve pedobarografik değerlendirmesi yapıldı. Bulgular: Çalışmayı 20 kadın 20 erkek hasta tamamladı. Hastaların yaş ortalaması 37,78±9,86 yıl idi. Tedaviler sonucunda ayak ağrısı, fonksiyonu ile hastanın günlük yaşam aktivitesi, fonksiyonelliği ve hastalık aktivite değerlendirme parametrelerinde ve MRG plantar fasya kalınlığı ölçümünde tedavi sonrasında her iki grupta da grup içinde tedavi lehine istatistiksel olarak anlamlı değişim olurken (p0,05). Sonuç: İnflamatuvar plantar fasiitte laser ve ESWT' nin antiinflamatuvar ve ağrı üzerindeki etkisini araştıran ve objektif olarak MRG ve pedobarografik ölçümler ile korele eden ilk çalışmadır. Bu çalışmadan elde edilen bulgular ışığında inflamatuvar plantar fasiitin konservatif tedavisinde ESWT ve lazerin faydalı olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, our first goal to determine therapeutic effects of laser or shock wave treatment on patients with inflammatory plantar fasciitis. As secondary, we investigate the correlation between pain,function scales and MRI,pedobarographic evaluation. Materials and Methods: In this study, volunteer outpatients who had diagnosed SpA according to the 2009 ASAS classification criteria with chronic heel pain were enrolled in Celal Bayar University Medical Faculty Physical Medicine and Rehabilitation Clinic and Rheumatology Clinic. 40 patients were diagnosed with plantar fasciitis after their physical examination and were randomly divided into two groups as laser (n:20) and ESWT (n:20).AOFAS Score, Roles and Maudsley Scoring, Heel Sensitivity Index, VAS were evaluated for foot pain and function. In clinical assessment disease activity was carried out by applying the BASDAI; functional assessment by applying the BASFI , metrological evaluation by applying BASMI, and patient quality of life was evaluated through the ASQoL and examination of patients for enthesitis was scored according to MASES. Before treatment and after one month follow up MRI and pedobarographic assessment were made. Results: 20 women and 20 male patients were included in the study. The mean age of patients was 37,78±9,86 years. Compared with the pre-therapy, both groups showed significant improvement in foot pain, patients daily living activities, functions and disease activity assessment parameters and MRI plantar fascia thickness (p0,05). Both groups showed significant increases in the heel medial pressure, that was higher in the ESWT group and superior to laser in dynamic pedobarographic evaluation (p>0,05).