Çocuk üreteropelvik bileşke darlıklarında doku ve serumdaki thiol disülfide dengesinin incelenmesi
Evaluation of tissue and serum thiol/disulfide balance in pediatric ureteropelvic junction obstruction analysis of balance
  1. Tez No: 473853
  2. Yazar: MEHMET OĞUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Üreteropelvik bileşke obstrüksiyonu, renal pelvis ve üreter arasında fonksiyonel ve/veya anatomik darlıklarla karekterize olup, üriner sistemin önemli bir konjenital anomalisidir. Çalışmamızda çocuklardaki konjenital üreteropelvik bileşke darlıklarında doku ve kanda yeni bir oksidatif stres belirteci olan thiol disülfide dengesi parametrelerinin [Nativ thiol (-S-H-), disülfit (-S-S-) ve total thiol (-S-H+S-S)] hastalığın tanısı, hidronefrozun derecesi, renal fonksiyonlarla korelasyonu, cerrahi gereksinimini belirlemedeki rolü ve takipteki yerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ocak 2016 - Şubat 2017 tarihleri arasında kliniğimizde konjenital intrensek üretero-pelvik bileşke (UPB) darlığı tanısı alan 30 olgu prospektif olarak çalışmaya alındı. Olgulara laparoskopik dismembered pyeloplasti operasyonu uygulandı. Bütün hastalarda cerrahi sırasında eksize edilen UPB'deki dar segment ve periferik kan serumunda thiol disülfide dengesi parametreleri çalışıldı. Hastalar ile benzer yaş grubunda, sağlıklı çocuk muayenesi / çek-up için çocuk hastalıkları kliniğine başvuran ve çalışmamıza katılmayı kabul eden 30 çocuk kontrol grubu olarak alındı. Kontrol grubu periferik kan serumunda olgularla eş zamanlı olarak thiol disülfide dengesi parametreleri çalışıldı. Hasta ve kontrol grupların karşılaştırılmasında Student-T testi, parametreler arasındaki ilişkiyi karşılaştırmada ise Pearson Korelâsyon Analizi kullanıldı. Veriler ortalama ±standart sapma olarak verildi. Gruplar arası farklar bilgisayarda SPSS 20 versiyonu kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Ureteropelvic junction obstruction (UPJO) is an important congenital anomaly of the urinary system, characterized by functional and/or anatomic strictures between the renal pelvis and ureter. Thiol/disulfide homeostasis is a marker for oxidative stress. The aim of this study was to examine the thiol/disulfide homeostasis including tissue and serum total thiol (-SH+-S-S-), native thiol (thiol) (-SH), and disulfide (-S-S-) levels and thiol/disulfide (-SH/-S-S-) ratio in congenital UPJO and its relation with diagnosis of UPJO, monitorization of the patients, renal functions, severity of disease and hydronephrosis. 30 patients newly diagnosed with congenital UPJO between January 2016 and February 2017 were included in the study. Patients were treated with laparoscopic dismembered pyeloplasty operation. Thiol/disulfide balance in the narrow segment of the UPJ and peripheral blood serum excised during surgery was analyzed. 30 healty subject match acorrding to age and sex were also included in the study. Thiol disulfide balance was analyzed in the control group. Student t test was used to compare patients and controls. Pearson correlation was used to analyze relationship between thiol/disulfide variables. Data were expressed as mean ± standard deviation.