Çocuklarda üreteropelvik bileşke darlıklarında serum ve idrarda renalaz ve katekolamin düzeylerinin araştırılması
Investigation of renalase and catecholamine levels in serum and urine in children with ureteropelvic junction obstruction
- Tez No: 879853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SARAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Üretero pelvik bileşke obstruksiyonu (UPBO) renal pelvisten üretere idrar akışını engellleyen progresif olarak böbrekte harabiyete yol açan, çocuklarda hidronefrozun en yaygın nedenidir. Obstrüktif üropatiyi teşhis etmek için ultrasonografi (USG), sintigrafi çalışmaları, intravenöz piyelografi ve magnetik rezonans ürografi kullanılmaktadır. Ancak serum ve idrardaki renalaz ve β2 mikroglobulin gibi bazı invaziv belirteçlerin seviyelerini ölçmek rutin kullanıma girmemiştir. Bu çalışmanın amacı, UPBO hastalarında serum ve idrar renalaz, adrenalin ve noradrenalin düzeylerini değerlendirmek ve bir kontrol grubu ile karşılaştırmaktır. Çalışmamızda Aralık 2021- Aralık 2023 tarihleri arasında çocuk cerrahisi polikliniğine başvuran 2-180 ay arasındaki Society for Fetal Ürology (SFU) hidronefroz derecelendirme sistemine göre tek taraflı Grade 3 ve 4 hidronefrozu olan UPBO tanılı 20 çocuk hasta değerlendirildi. Kontrol grubu, çocuk cerrahisi polikliniğine sünnet nedeniyle başvuran 0-18 yaş arasında, bilinen bir hastalığı olmayan sağlıklı çocuklardan seçilmiştir. Çalışmamızda analizler Statistical Package for The Social Science software version 22 (SPSS, Inc., USA) kullanılarak yapıldı. Çalışmamızda bağımsız sürekli değişkenlerden oluşan ikili grupların karşılaştırılmasında Mann whiney U testi, kategorik verilerin analizinde ise ki-kare testi kullanıldı. p ˂ 0,05 değerleri anlamlı olarak kabul edildi. Hastalar ve kontrol grubunda serum ve idrarda renalaz, adrenalin ve noradrenalin bakıldı. Çalışmamızda hasta grubunda serum renalaz düzeyi ortalaması (15,5±15,0 ng/ml), kontrol grubu (10,9±11,5 ng/ml) ile kıyaslandığında daha yüksekti. Ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Çalışmamızda DMSA'da böbrek fonksiyonu %40'ın altında olan hastaların serum renalaz değeri ortalaması (18,0±13,1 ng/ml), DMSA'da böbrek fonksiyonu %40'ın üstünde olan hasta renalaz değeri ortalamasına (15,1±15,6 ng/ml) göre daha yüksekti. Yine Grade 4 hidronefroz olan hastalarda (17,2±12,5 ng/ml), Grade 3 hidronefroz hasta grubu (13,5±18,1 ng/ml) ile kıyaslandığında serum renalaz düzeyi yine daha yüksekti. Çalışmamızda DTPA'da obstruktif olan hastalarda (17,20,6±18,2 ng/ml), nonobstruktif hastalar (9,3±6,4 ng/ml) ile kıyaslandığında serum renalaz düzeyi daha yüksek idi. Ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Adrenalin ve noradrenalin sonuçları renalaz ile paralellik gösterdi. Sonuç olarak, üreteropelvik bileşke darlığına sahip olgularda rutin olarak serum ve idrar renalazının ölçülmesi obstruksiyonu şiddetini tahmin etmede kullanılabilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Ureteral pelvic junction obstruction is the most common cause of hydronephrosis in children, which prevents the flow of urine from the renal pelvis to the ureter, leading to progressive kidney destruction. Ultrasonography (USG), scintigraphy studies, intravenous pyelography and magnetic resonance urography are used to diagnose obstructive uropathy. However, measuring the levels of some invasive markers such as renalase and β2 microglobulin in serum and urine has not entered into routine use. The aim of this study is to evaluate serum and urinary renalase, adrenaline and noradrenaline levels in Ureteral pelvic junction obstruction patients and compare them with a control group. In our study, 20 pediatric patients diagnosed with ureteral pelvic junction obstruction with unilateral Grade 3 and 4 hydronephrosis according to the Society for Fetal Ürology (SFU) hydronephrosis grading system who presented to the pediatric surgery outpatient clinic between December 2021 and December 2023 were evaluated. The control group consisted of healthy children aged 0-18 years who presented to the pediatric surgery outpatient clinic for circumcision without any known illness. Analysis was performed using the Statistical Package for the Social Sciences software version 22 (SPSS, Inc., USA). Mann-Whitney U test was used to compare binary groups consisting of independent continuous variables, and the chi-square test was used for categorical data analysis. p < 0.05 values were considered statistically significant. Serum and urine renalase, adrenaline and noradrenaline were examined in the patients and the control group. In our study, the serum renalase levels were higher in the patient group (15,5±15,0 ng/ml), compared to the control group (10,9±11,5 ng/ml). However, this difference was not statistically significant. In our study, the serum renalase level of patients with kidney function below %40 in DMSA (18,0±13,1 ng/ml), was higher compared to the average renalase value of patients with kidney function above %40 in DMSA (15,1±15,6 ng/ml). Similarly, in patients with Grade 4 hydronephrosis (17,2±12,5 ng/ml), the serum renalase levels were higher compared to the Grade 3 hydronephrosis patient group (13,5±18,1 ng/ml). In our study, serum renalase levels were higher in obstructive patients in DTPA (17,20,6±18,2 ng/ml), compared to non-obstructive patients (9,3±6,4 ng/ml). However, this difference was not statistically significant. As a result, further studies are needed before routine measurement of serum and urinary renalase in patients with ureteropelvic junction stenosis can be used to predict the severity of obstruction.