Komplike üriner sistem enfeksiyonu olan hastalarda total oksidatif status, total antioksidatif status ve thiol disülfit balansın incelenmesi
Investigation of total oxidative status, total antioxidative status and thiol disulphide balance in complicated urinary tract infection
- Tez No: 473854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KARSEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ: Çeşitli enfeksiyonlarda oksidatif stres düzeyini belirlemek için kullanılan en yaygın parametreler Total Antioksidan Status ( TAS), Total Oksidatif Status (TOS) ve thiol disülfit dengesidir. Bu çalışmada yukarıda belirtilen parametreler üzerinden komplike üriner sistem enfeksiyonlu hastalarda oksidatif stres düzeyi ve ilişkili faktörlerin araştırılarak kontrol grubuyla karşılaştırılması amaçlandı. YÖNTEM: Enfeksiyon hastalıkları servisinde yatan ve henüz tedavi verilmemiş, komplike üriner sistem enfeksiyonu tanısı olan 30 hasta ve bilinen herhangi bir hastalığı olmayan 30 sağlıklı kişi çalışmaya alındı. TAS düzeyleri Erel ve ark. yöntemine uygun olarak 2,2'-Azinobis (3-ethylbenzothiazolin-6-sulfonik asit) kullanılarak otomatik ölçüm yöntemiyle yapıldı. Sonuçlar mmol Trolox® q / L olarak ifade edildi. TOS düzeyleri; kullanılan kitlerle örneklemlerin içerisinde bulunan oksidanların Fe+2'yi Fe+3'e yükseltgenmesi sonrasında ortaya çıkan renk değişikliğinin, oksidan maddelerin miktarının spektrofotometrik yöntemlerle ölçümü temeline dayanan Erel'in TOS yöntemi kullanılarak ölçüldü. TOS'un TAS 'a oranı (Oksidatif Stres İndeksi) OSI olarak tanımlanır ve oksidatif stresin bir belirtecidir. OSI değeri aşağıdaki formüle göre hesaplandı. OSI = [(Trolox denklem / L ìmol TAS) (TOS, ìmol H2O2 Eq / L) /]. Serum thiol disulfide dengesi Erel & Neselioglu tarafından yeni geliştirilen otomatik kolorimetrik ölçüm yöntemiyle çalışıldı. İstatistikler IBM SPSS 23 programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The most common parameters used to determine the level of oxidative stress in various infections are Total Antioxidant Status (TAS), Total Oxidative Status (TOS) and thiol disulphide balance. In this study, we aimed to compare the oxidative stress level and related factors with the control group in patients with complicated urinary tract infections according to the parameters mentioned above. METHODS: In this study thirty patients were diagnosed as complicated urinary tract infections in the infectious diseases service and blood samples taken before treatment. 30 healthy volunteers who has no illness were selected. TAS levels will be measured by automatic measurement using 2,2'-Azinobis (3-ethylbenzothiazoline-6-sulfonic acid) in accordance with Erel et al. The results were expressed as mmol Trolox® q / L. TOS levels; the color change after the oxidation of Fe + 2 to Fe + 3 was measured using Erel's TOS method based on the measurement of the amount of oxidizing substances by spectrophotometric methods. The ratio of TOS to TAS is defined as Oxidative Stress Index (OSI) and is an indication of oxidative stress. The OSI value is calculated according to formula below. OSI = [(Trolox equatıon / L Whole TAS) (TOS, Whole H2O2 Eq / L) /] Thiol disulphide homeostasis was studied by Erel & Neselioglu, a newly developed automatic colorimetric measurement method. Statistics were made with the IBM SPSS 23 program.