Psoriasis tanılı hastalarda hastalık şiddetinin yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of disease severity on the quality of life in patients with psoriasis
  1. Tez No: 473862
  2. Yazar: ELİF BURCU YAVUZ DAĞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURSUN ÇADIRCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bölgemizde yaşayan psoriasis tanılı hastalarda, hastalık şiddetinin yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza; 1 Kasım 2016 ila 1 Mart 2017 tarihleri arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları ve Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran, klinik ve/ veya histopatolojik olarak psoriasis tanısı almış olan 100 hasta dahil edilmiştir. Hastalardan bilgilendirilmiş onam formu alınmış ve hastaların tümüne, sosyodemografik veri formu ile Psoriasis Yaşam Kalite Ölçeği (PYKÖ) formu uygulanmıştır. Çalışmaya alınan her hastanın sistemik ve dermatolojik muayeneleri yapılmış olup, saptanan bulgular kaydedilmiş ve her hastanın Psoriasis Alan Şiddet İndeksi (PAŞİ) skoru hesaplanmıştır. Bunların haricinde, hastalara ek bir tetkik veya girişimsel işlem uygulanmamıştır. Bulgular: Hastaların %59'u erkek, %41'i kadın olup, yaş ortalamaları erkeklerde 36.5, kadınlarda 34.7 olmak üzere, genel olarak 35.8 olarak tespit edilmiştir. Yine hastalığın ortalama başlangıç yaşı erkeklerde 25.3, kadınlarda 23.7 olmak üzere, ortalama 24.7 olarak saptanmıştır. Ortalama hastalık süresi erkeklerde 11.0, kadınlarda 10.6 olmak üzere, genel olarak ortalama 10.8 (yıl) olarak saptanmıştır. Hastaların PAŞİ skoru ortalaması, erkeklerde 15.5, kadınlarda 12.6 olmak üzere ortalama 14.3±10.1 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the effect of disease severity on the quality of life in patients with psoriasis in our region. Materials and Methods: 100 patients were included in our study. These patients admitted to Harran University Medical School Skin and Veneral Diseases Policlinic and Familiy Medicine Policlinic between November 2016 – March 2017 and were clinically and/or histopatologically diagnosed with psoriasis. An informed consent form was obtained from each patient and the patients were given a sociodemographic data form and Psoriasis Quality of Life Questionnaire (PQLQ) was implemented. Each patient in the study were examined systematically and dermatologically then their findings were recorded. Additionally, Psoriasis Area Severity Index (PASI) score of each patient was determined. No additional examination or interventional procedure was performed. Findings: %59 of the patients were male and %41 of them were female and the avarage age was determined to be 36.5 in males, 34.7 in females and 35.8 in general. The average age of onset of the disease was 25.3 in males and 23.7 in females and it was determined to be 24.7 in general. The average duration of the disease was determined as 11.0 in males and 10.6 in females and the general avarage was 10.8 (years). Average PASI score of patients was found to be 14.3±10.1, this figure was 15.5 in males and 12.6 in female patients. It was determined that PQLQ scores and PQLQ subgroup average scores of patients were not affected by parameters such as age group, marital status, educational status, smoking status, working status, age of onset of the illness and presence of additional illness (p>0.05).