Cerrahi yoğun bakım ünitesinde görev yapan sağlık çalışanlarının el yıkama durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of hand washing situations of health care workers working in surgical intensive care unit
  1. Tez No: 473885
  2. Yazar: MURAT ERTEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN ÇİĞDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma; Cerrahi yoğun bakım ünitesinde görev yapan sağlık çalışanlarının, hastane enfeksiyonunun kontrolü ve önlenmesinde önemli ve etkili bir yol olan el yıkama durumlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte bir çalışma olarak planlandı. Araştırma örneklemini, belirlenen tarihlerde yoğun bakım ünitesine hasta yatıran 12 hekim ve yoğun bakım ünitesinde 24 saat vardiya usulüne göre çalışan 17 hemşire olmak üzere toplam 29 sağlık çalışanı oluşturdu. Veri toplama aracı olarak, literatür ve uzman görüşleri doğrultusunda araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu ve gözlem formu kullanıldı. Verilerin analizi bilgisayar ortamında SPSS 16.00 programı kullanılarak değerlendirildi. Araştırma grubunun %58,6'sının erkek, %37,9'unun 28-32 yaş aralığında, % 94,1'inin lisans mezunu olduğu belirlendi. Sağlık çalışanlarının meslekte toplam çalışma süresi hemşire grubunda 62,12 ± 18,6 ay, hekim grubunda ise 86,0 ± 55,77 ay olarak bulundu. Sağlık çalışanlarının %65,5'inin kedisini ve diğer hastaları enfeksiyonlardan korumak için el yıkadığını, %75,9'unun el yıkama sırasında su ve sabun kullandığını, %51,7'sinin ise ünite içinde el yıkama süresini yanlış olarak bildiği belirlendi. Hekim ve hemşirelerin ünite içindeki el yıkama durumlarını değerlendirmeye ilişkin gözlem sonuçları karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu saptanırken (p>0.005), hekim ve hemşirelerin üniteye ilk girişte el yıkama durumlarına ilişkin gözlem sonuçları karşılaştırıldığında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı saptandı (p>0.005). Bu sonuçlar doğrultusunda el hijyeni eğitimlerinin gerçekleştirilmesi, uyumun izlenmesi, konu ile ilgili broşür afiş gibi görsel hatırlatıcı eğitim gereçlerinin kullanılması sağlık çalışanlarının el yıkama durumlarına olumlu yönde önemli katkılar sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Hand washing situations are important and effective way to control and prevent hospital infections. Thus, this research was planned as a descriptive type of study to determine the hand washing situations of the health care workers working in the intensive care unit. 29 health care workers working in intensive care units (12 physicians and 17 nurses) were included in the study. As data collection tool, it was used a questionnaire form, aim to determine hand washing observation form. The analysis of the data was evaluated using SPSS 16.00. It was determined that health care workers constituting the study group were 58.6% male, 37.9% of them were between 28-32 years of age, and 94.1% of them have a bachelor's degree. It was observed that the total working time of the health professionals in the profession was 62.12 ± 18.6 months in the nurse group and 86.0 ± 55.77 months in the physician group. It was determined that 65.5% of the participants in the survey hand washing to protect themselves and other patients from infections, 75.9% of them used water and soap while hand washing, and 51.7% of them knew wrongly the hand washing time in the unit. Compared with results of observations concerning the evaluating situations that require hand washing of physicians and nurses in the unit, there was a statistically significant difference between the two groups (p0.05). In the light of these results, we think that hand hygiene training, monitoring compliance and using visual reminder training materials such as brochure banners on the subject will provide important positively contributions to the healthcare workers' hand washing situation.