Tip 2 diyabetli bireylerde öfke düzeyi ve öfke ifade tarzının metabolik kontrol değişkenlerine etkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between anger level and anger expression style and metabolic control variables in type 2 diabetic individuals
  1. Tez No: 473883
  2. Yazar: MUHAMMED EMİN BUTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma Tip 2 diyabetli bireylerde öfke düzeyi ve öfke tarzının ile metabolik kontrol değişkenlerine etkisini incelemek için tanımlayıcı ve kesitsel tipte olarak yapıldı. Çalışma 17 Ekim – 31 Aralık 2016 tarihlerinde Batman Bölge Devlet Hastanesi kliniklerine başvuran 151'i kadın 97'si erkek olmak üzere 248 diyabetli bireyin katılımıyla yapılmıştır. Bel çevresi ve beden kitle indeksi ölçümleri hastaların kendilerinden talep edilmiştir. Metabolik ölçümler hastane sisteminden ulaşılmıştır. Açlık ve tokluk kan şekerleri ile kan basıncı ölçümlerine hastaların dosyalarından ulaşılmıştır. Katılımcıların yaşları 29 ile 80 arasında değişmekte olup ortalama 61,45 ± 10,90 yıldır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted descriptively and cross-sectionally to determine the relationship between anger level and anger style and metabolic control variables in Type 2 diabetic individuals. The study was conducted with the participation of 248 diabetic individuals, 151 were women and 97 were men applied to Batman Regional State Hospital clinics between 17 October - 31 December 2016. Continuous Anger Level and Anger Expression Style (STAI) Scale was administered to the questionnaire including questions about sociodemographic characteristics, information about the disease and metabolic control variables. Waist circumference and body mass index measurements were requested by the patients themselves. Routine measurements were obtained from the system of hospital. Fasting blood glucose and blood pressure measurements were obtained from patients' files. The ages of the participants ranged from 29 to 80, with a mean of 61.45 ± 10.90 years.