Lateral epikondilitte farklı bantlama yöntemlerinin ağrı ve fonksiyon üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of the effects of the different taping ways in lateral epicondylitis on pain and function
- Tez No: 473888
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı,lateral epikondilitli hastalarda farklı bantlama yöntemlerinin ağrı ve fonksiyon üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması ve bantlama tekniklerinin birbirleri üzerinde üstünlüklerinin olup olmadığının belirlenmesidir.Çalışmamıza 36 kadın(% 60),24 erkek(% 40)toplam 60 hasta katıldı. Hastalar rastgele örnekleme yöntemine göre üç gruba ayrıldı. Birinci gruba kas tekniği,ikinci gruba nöral teknik,üçüncü gruba ise kas–nöral bantlama tekniği uygulaması yapıldı. Gruplar haftada 5 gün toplam 15 seans tedaviye alındı. Kinezyo bantlama haftada 2 gün yapıldı.Katılımcıların subjektif ağrı şiddeti Görsel Ağrı Skalası (Visual Analog Scale- VAS)ile el kavrama kuvveti dinamometreyle ölçülerek ve Lateral Epikondilit Fonksiyonel Skalası Anketinin Türkçe versiyonu (PRTEE-T)kullanılarak hastalar değerlen-dirildi. Katılımcıların ölçümleri tedavi öncesi ve tedavi sonrası yapıldı.Elde edilen veriler değerlendirildiğinde; GAS (Görsel Analog Skalası) ve Lateral Epikondilit Fonksiyonel Skalası parametreleri açısından tüm gruplarda iyileşme sağlandığı ancak gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadığı gözlendi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to compare the effects of the different taping ways on patients with lateral epocondylitis in terms of pain and functions and to determine whether the taping techniques have superiority on each other.36 women(60%)and 24 men 40(%)in total 60 patients attended to our study. The patients were randomly spited out into three groups via sampling way.The groups were spited out as the first group of muscle technique taping, second group of neural technique taping and the third group of muscle-neural taping groups. Conservative treatment and also kinesio taping were applied to all the groups implemented muscle,neural and muscle-neural taping.The patients receive in total 15 sessions of treatment in five days a week.Kinesio taping was applied two days a week.The subjective pain level of the participants was elevated with Visual Analoo Scola (VAS),the strength of grasping with a hand was evaluated with dynamometer and the Turkish version of the lateral epicondylitis functional scale of questionnaire(PRTEE-T)was used to evaluate the patients.The evaluation of the patients was carried out before the treatment and after the treatment.When the abstained data is evaluated, Visual Analog Scale(VAS) and the lateral epicondylitis functional scoop parameters show recovery in all groups, however, statistically significant difference is not found (p>0.05).