Derin ven trombozu tanısında birinci basamak klinik risk skorlamasının tanı değerinin araştırılması
Investigate of the diagnostic value of primary care rule at diagnosis of DVT
  1. Tez No: 473904
  2. Yazar: MURAT ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE DİLEK GÜLDAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
GİRİŞ: Derin ven trombozu (DVT), sık görülen, tanı konması güç olabilen, önlenebilir bir halk sağlığı sorunudur. Tanı genellikle venöz doppler ultrasonografi (VDUS) ile konulur ancak birinci basamakta kullanılması maliyet etkin değildir. Bu tezin amacı, D-dimer ve birinci basamak kuralları (BBK) tanısal değerini VDUS ile karşılaştırılarak maliyet-etkin ve birinci basamakta kullanılabilecek bir test geliştirmektir. YÖNTEM: Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Ultrasonografi Birimi ile Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı Merkezlerinden 457 hasta alınmıştır. Hastalara DVT risk faktörlerini içeren bir anket, BBK ve bakım noktasında yapılabilen (POC) D-dimer testi uygulanmış, sonra VDUS yapılmıştır. Tanımlayıcı analizler, duyarlılıklar, özgüllükler, pozitif ve negatif prediktif değerler, pozitif ve negatif olabilirlik oranları hesaplanmıştır. Veriler SPSS 15.0 programıyla değerlendirilmiştir. İstatistiksel önem için
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Deep vein thrombosis (DVT) is preventable public health issue that is common, can be difficult to diagnose. DVT is usually diagnosed by venous doppler ultrasonography (VDUS) but it isn't cost-effective for primary care. The aim of this thesis is to develop a test that can be used in primary care and is cost-effective by comparing the diagnostic value of D-dimer and primary care rule (PCR) with VDUS. METHODS: 457 patients at Dokuz Eylül University Hospital USG Unit and Dokuz Eylül University Hospital Education Family Health Centers were included. A questionnaire including DVT risk factors, PCR and point-of-care (POC) D-dimer test, after than VDUS was performed in patients. Descriptive analysis; sensitivities, specifities, positive and negative predictive values, positive and negative likelihood ratios calculated. Data were evaluated with SPSS 15.0 program. For statistical significance p-value of