Pulmoner tromboembolide oksidan-antioksidan dengesinin araştırılması
Oxidant-antioxidant balance investigation of pulmonary thromboemboli̇sm
  1. Tez No: 464753
  2. Yazar: BİLAL HALICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Pulmoner tromboemboli (PTE), mortalite ve morbiditesi yüksek, tanısı güç olan ve önlenebilir bir hastalıktır. Pulmoner dolaşım yetmezliğinin sonucunda dolaşımda instabilite, hipoperfüzyon, hipoksi ve iskemi meydana gelir. Tüm bu durumlar organizmada inflammasyona ve oksidatif strese neden olmaktadır. Çalışmamızda PTE'li hastalarda, inflamatuar belirteçler, ADMA düzeyi ve oksidan-antioksidan dengesinin araştırılması hedeflenmiştir. Bu çalışma prospektif vaka kontrol çalışması olarak yapıldı. Pulmoner tromboemboli tanısı konulmuş 38 hasta çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubu sağlıklı pulmoner emboli için risk faktörü olmayan hasta grubu ile yaş ve cinsiyet açısından uyumlu olan bireyler arasından seçildi. Hasta grubundan tanı anında ve tedavinin birinci ayında ve sağlıklı bireylerden venöz kan örnekleri alınarak biyokimya laboratuarında IL6, TNF-?, TAS, TOS ve ADMA düzeyleri çalışıldı. Hasta ve kontrol grubu sonuçları karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Çalışmaya 2010-2012 tarihleri arasında kliniğimizde takip edilen pulmoner tromboemboli tanısı konulmuş 38 hasta (K/E: 17/21) ile sağlıklı 38 birey (K/E: 17/21) dahil edildi. Grupların yaş ortalaması kontrol grubunda 51,8±15,1 hasta grubunda ise 52,9±18,2 yıldı (p=0,77). Olguların % 68 inde derin ven trombozu mevcuttu. Olgular kontrol grubu ile karşılaştırıldığında IL6, TNF- ?, TAS, OSI ve ADMA değerleri arasında anlamlı farklılık saptanırken (sırasıyla p=0,001; p=0,038 p=0,011; p=0,024; p=0,028), TOS değerleri arasında anlamlı fark saptanmadı (p=0,80). Olguların tanı sırasında ve 1. aydaki ADMA, TNF-?, TAS, TOS ve OSI değerleri arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Sadece IL6 düzeyinde anlamlı farklılık mevcuttu (p=0,050). Bu çalışmanın sonuçları PTE durumunda artmış inflamasyon, endotel hasarı ve oksidatif stresi göstermektedir. Tedavinin birinci ayında bu belirteçlerin değişmemesi PTE'de bu süreçlerin devam ettiğini düşündürmektedir. Bu belirteçlerin PTE tanısında yardımcı olabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Pulmonary thromboembolism (PTE) is a preventable disease charecterized by diagnostic difficulties with high mortality and morbidity rates. Instability in circulation, hypoperfusion, hypoxia and ischemia may occur as a result of failure in pulmonary circulation. All these conditions cause inflammation and oxidative stress. In the present study we aimed to investigate inflammatory markers, ADMA levels and the oxidant-antioxidant balance in patients with PTE. This study was conducted as prospective case control study. Thirty eight patients with the diagnosis of PTE enrolled to the study. Age and gender matched healthy subjects without risk factors for pulmonary embolism were selected as control group. Venous blood samples were obtained from PTE patients during initial diagnosis and at the first month of treatment and from control subjects and IL6, TNF-?, TAS, TOS and ADMA levels were measured in biochemistry labarotory. Results of patients and healthy subjects were compared. Thirty eight patients (F/M: 17/21) with the diagnosis of PTE between 2010 and 2012 followed in our clinic and 38 healthy subjects (F/M: 17/21) were recruited to the study. Mean age of control group was 51,8±15,1 years and mean age of patients was 52,9±18,2 years (p=0,770). Deep venous thrombosis was present in 68% of patients. While we found significant differences between patient and control groups in terms of IL6, TNF-?, TAS, OSI ve ADMA values ( p=0,001; p=0,038; p=0,011; p=0,024; p=0,028 respectively), TOS values were not different between groups (p=0,080). ADMA, TNF-?, TAS, TOS and OSI values of patients during initial diagnosis and at the first month treatment were not different (p>0,05). There was a significant decrease only in IL6 level of patients before and at the month of treatment (p=0,050). The results of this study indicate increased inflammation, endothelial damage and oxidative stress in PTE. No difference at the first month of therapy suggests ongoing processes. We consider that these markers may be useful in the diagnosis of PTE.