Hemşire ve ebelerin kurumsal imaj algıları ve kurumsal bağlılıklarının incelenmesi
Examining of nurses and midwives's corporate image perceptions and organizational commitment
- Tez No: 473920
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL OKSAY ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çalışma, bir kamu hastanesinde görev yapmakta olan hemşire ve ebelerin algıladıkları kurumsal imaj ile örgütsel bağlılık düzeyleri ve aralarındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Bir kamu hastanesinde çalışan hemşire veya ebe olarak görev yapmakta olan 468 kişiden oluşan evrenden, evreni bilinen örnekleme formülü ile örneklem sayısı %95 güven aralığında 212 kişi olarak bulundu. Eksiksiz doldurulan 225 anket çalışma kapsamına alındı. Çalışmada veriler katılımcıların sosyodemografik ve mesleki özellikleri ile ilgili sorulardan oluşan“Bilgi Formu”,“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”ve“Algılanan Kurum İmajı Ölçeği”ile toplandı. Çalışma için etik kurul ve kurum izinleri alındı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı analizler için sayı, yüzde ve ortalama; ölçeklerin iç tutarlık katsayıları ve puan ortalamaları hesaplandı. Karşılaştırmalı analizlerde ise t testi, ANOVA, Kruskal Wallis ve Mann Whitney-U testleri ve ilişki analizi için de Spearman Korelasyon Analizi kullanıldı. Sonuçlar 0,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi. Hemşire ve ebelerin genel örgütsel bağlılık puan ortalamaları 3,77±0,97 olarak orta düzeyde bulundu. Algılanan kurum imajı puan ortalamaları ise 3,32±0,78 olarak yüksek düzeyde bulundu. Hemşire ve ebelerin genel örgütsel bağlılıkları (r=0,435;p=0,000), normatif bağlılık (r=0,418;p=0,000) ve duygusal bağlılık (r=0,423;p=0,000) alt boyutları ile algılanan kurum imajı arasında güçlü ve pozitif yönde anlamlı ilişki bulundu.
Özet (Çeviri)
The study was carried out as descriptive in order to determine the corporate image perception of nurses and midwives who work at a public hospital so their organizational commitment level and the relationship between them. The sample has been found as 212 participants within 95% of confidence interval with the sampling formula from the population of 468 participants working as nurse or midwife at a public hospital. Completely filled 225 questionnaires were taken for the scope of the study. The data in the study was collected through“Information Form”of which the questions were related with the sociodemographic and professional attributes of the participants and“Organizational Commitment Scale”and“Perceived Corporate Image Scale”. Ethics committee and corporation approvals were taken as well. In the evaluation of the data, number, percentage and mean; the internal consistency coefficients and point means were used for the descriptive analysis. In comparative analysis, t-test, ANOVA, Kruskal Wallis, Mann Whitney-U tests were used; for the relationship analysis, Spearman Correlation Analysis were used. The point averages of the nurses and midwives related with the general organizational commitment were found as 3,77±0,97 at the medium level. The point averages relayed with the perceived corporate image were found as 3,32±0,78 at high level. A significant relationship was found strongly and positively among general organizational commitment (r=0,435;p=0,000), normative commitment (r=0,418;p=0,000) and emotional commitment (r=0,423;p=0,000) and the corporate image perception of nurses and midwives.