Azerbaycan guba şehrinde metabolik sendrom ve ilişkili faktörlerin araştırılması
Investigation of metabolic syndrome and related factors in guba city of Azerbaijan
  1. Tez No: 473944
  2. Yazar: AFRUZ MAMMADOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN BÜLENT YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Metabolik sendrom, artmış kardiyovasküler hastalık ve tip 2 diyabet riski ile ilişkili önemli bir halk sağlığı sorunudur. Azerbaycan'da metabolik sendrom prevalansı bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı, Azerbaycan'da yetişkin nüfusu temsil eden bir örneklem üzerinde metabolik sendrom prevelansını, ve metabolik sendromun fiziksel aktivite ve beslenme ile ilişkisini incelemektir. Çalışma popülasyonu, Azerbaycan'ın Guba şehrinde yaşayan 20 yaş ve üstündeki 288 yetişkinden oluşturuldu ve cinsiyet ve yaş dağılımı doğrultusunda 2016 yılının Ocak ve Nisan ayları arasında rastgele örnekleme metoduyla seçildi. Metabolik sendromu tanımlamak için yeniden gözden geçirilmiş NCEP/ ATP III kriterleri kullanılarak her bir bileşenin prevalans tahminleri belirlendi. Fiziksel aktivite ve besin tüketimi geçerliliği olan anketlerle değerlendirildi ve metabolik sendrom bileşenleri ile olan ilişkileri incelendi. Katılımcıların 159'u kadın ve 129'u erkekti (ortalama ± SD yaşı 43.1 ± 15.2y [aralık 20-83 yıl]). Metabolik sendromun genel prevalansı %28.4, erkeklerde %27, kadınlarda ise %29.5 olarak bulundu. Hipertrigliseridemi, hiperglisemi, düşük HDL-kolesterol ve hipertansiyon için genel popülasyondaki erkek ve kadınlarda istatistiksel olarak farklılık bulunmadı. Abdominal obezite en sık görülen bireysel bileşendi (sırasıyla, tüm popülasyonda % 49 ve metabolik sendromu olanlarda %85.4). Abdominal obezite, kadınlarda erkeklerden daha sık gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome is a major public health challenge associated with an increased risk for cardiovascular disease and type 2 diabetes. The prevalence of metabolic syndrome in Azerbaijan is unknown. The purpose of this study was to examine the prevalence of metabolic syndrome and its relation to physical activity and nutrition in a representative sample of adult population in Azerbaijan. The study population consisted of 288 adults, 20 years of age and over, from Guba, Azerbaijan recruited between January and April 2016 by random sampling in line with the gender and age distribution. Revised NCEP/ATP III criteria were used to define metabolic syndrome and prevalence estimates of each individual component were determined. Physical activity and food consumption were assessed with validated questionnaires and their relations with components of metabolic syndrome were evaluated. The participants were 159 women and 129 men (mean ±SD age of 43.1± 15.2y [range 20-83y]). Prevalence rates of metabolic syndrome were 28.4%, 27% and 29.5% in the whole population, men and women respectively. Hyperglycemia, hypertriglyceridemia, low HDL cholesterol and hypertension did not show any statistical difference between men and women in general population. Abdominal obesity was the most common individual component (49% and 85.4% in whole population and in those with metabolic syndrome respectively).