Bir turistik ürün çeşitlendirmesi olarak kış turizmi ve kış turizmi açısından Azerbaycan'ın Guba ? Haçmaz turizm bölgesinin arz potansiyeli
Winter tourism as a touristic product and supply potential of winter tourism in Guba ? Hacmaz tourism district of Azerbaijan
  1. Tez No: 239088
  2. Yazar: MIRZA MURSALOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU GÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, son yıllarda turizmi kalkınmanın bir aracı olarak görmekte, turizm sektörüne büyük bir önem vermektedirler. Ayrıca söz konusu ülkeler turizm arz potansiyelini değerlendirerek, mevcut kaynaklarını kullanarak, turizm aktivitesine katılmayı ön planda tutmaktadırlar. Özelikle turizm faaliyetinin 12 aya yayılma çabasına önemli açılımlar sağlayan kış turizminin önemi artırmaktadır.Guba ? Haçmaz bölgesinin kış turizmi arz potansiyelinin ortaya koyulması bu çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Çalışmada öncelikle kış turizmi hakkında genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra genel olarak Azerbaycan'ın ve Guba ? Haçmaz bölgesinin turizm pazarındaki yeri ve Guba ? Haçmaz bölgesinin kış turizm arz potansiyeli ortaya koyulmaya çalışılmıştır.Son olarak kış turizmi açısından Guba ? Haçmaz bölgesinin nitel analizinin sonuçlarına dayanarak bölgede kış turizminin geliştirilmesi için mevcut potansiyel imkanlar değerlendirilmiş ve günümüzde Azerbaycan'da büyük önem taşıyan ?Şahdağ Kış Turizm Merkezi? projesi ile ilgili bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in developed and developing countries tourism is considered the main part of progress. That`s why these countries makes an attention on the development of tourism sector. Besides that by appreciating of their supply potential and by using these sources these countries give a big importance to join to tourism activities. Especially winter tourism makes a great importance to increase touristic activities from 3-4 months to 12 months.The main purpose of this study is to find out the supply potential of winter tourism in Guba ? Hacmaz region. First of all in this study, universal dimensions of winter tourism were examined. Then the place of Azerbaijan and Guba ? Hacmaz region in tourism sector and the supply potential of winter tourism in Guba ? Hacmaz region was researched.At the last stage of this study by the qualitative analyze the potential opportunities of winter tourism in Azerbaijan were evaluated and was given an information about ? Shahdag Winter Tourism Center? which nowadays plays more important role in tourism sector of Azerbaijan.