The Restoration and rehabilitation project of Akmescit district in Kastamonu
Kastamonu'da Akmescit kentsel tarihi konut dokusunun korunması ve sağlıklaştırılması projesi
  1. Tez No: 47396
  2. Yazar: YELDA AYHAN
  3. Danışmanlar: NECVA AKÇURA, NİMET ÖZGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
ÖZ KASTAMONU'DA AKMESCİT KENTSEL TARİHİ KONUT DOKUSUNUN KORUNMASI VE SA?LIKLAŞTIRILMASI PROJESİ Ayhan, Yelda Yüksek Lisans Tezi, Restorasyon Mimarlık Anabilim Dalı Tez Yöneticileri: Öğretim Görevlisi Necva Akçura Öğretim Görevlisi Nimet Özgönül Eylül 1995, 310 sayfa Tarihi kent kimliğini günümüzde de koruyan Kastamonu'da, geleneksel dokunun büyük bölümünü konut alanları oluşturur. Akmescit Mahallesi, geleneksel ticaret merkezinin batı çeperinde yer alan ve geniş geleneksel konut bölgesinin, doku ve yapı nitelikleri açısından bütünlük gösteren bir alt bölgesidir. Alan, kent içindeki merkezi konumundan dolayı 15. yy. ortalarından bu yana yerleşim bölgesi olmuş ve 19.yy. sonunda Kastamonu'nun en önemli ve zengin mahallesi haline gelmiştir. Cumhuriyetin kuruluşu ile birlikte ahnan bazı siyasi kararlar ve değişen ekonomik vıkoşullardan ötürü alandaki sosyal yapı ve mülkiyet değişmiştir. Bugün de devam eden sosyal yapı değişimi, ekonomik güçsüzlük ve koruma bilinci eksikliği sonucunda, alan geleneksel doku ve yapı özelliklerini yitirmektedir. Akmescit kentsel geleneksel konut bölgesini konu alan bu tez altı bölümden oluşmaktadır. Kentsel ölçekteki genel koruma sorunlarını, çalışma alanmm seçiliş nedenlerini, çalışmanın amacım ve yöntemini içeren giriş bölümünün ardından, ikinci bölümde Kastamonu şehrinin ve Akmescit mahallesinin tarihsel gelişimi mcelenmiştir. Üçüncü bölümde, Akmescit mahallesi ve yakm çevresinin genel nitelikleri ve sorunları 1 Dördüncü bölümde çalışma alanında toplanan bilgiler doğrultusunda Akmescit mahaflesinin çevre değerleri, fiziksel, mimari ve sosyo ekonomik yapısını kapsayan analizler yapılmıştır. Çalışılan alanın sorunları ve olanakları beşinci bölümde değerlendirilmiştir. Altıncı bölüm, Akmescit kentsel geleneksel konut bölgesinin geleceğe ulaşmasını sağlayacak sağlıklaştırma ve koruma karar ve önerilerini içermektedir. Anahtar Kelimeler : tarihi, kentsel, geleneksel, konut, mahalle, Akmescit, sorun, koruma, sağlıklaştırma, Kastamonu vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RESTORATION AND REHABILITATION PROJECT OF AKMESCIT DISTRICT DST KASTAMONU Ayhan, Yelda M. S. in Restoration, Architecture Supervisor: Instructor Necva Akçura Co-Supervisor: Instructor Nimet Özgömil September 1995, 310 Pages The traditional residential neighbourhoods in Kastamonu; where the traditional caty structure is generaHy preserved, define most of the traditional urban texture of the city. Akmescit traditional residential neighbourhood is a subgroup of a larger traditional residential neighbourhood. Akmescit neighbourhood defines a whole within itself when buildkg and neighbourhood characteristics are considered and it is adjecent to the west border of the traditional commercial centre. As a result of thecentral location of the district, it has been a residential neighbourhood from the middle of 15th century untfl today. in 19th centuıy it became to be öne of the most prestigious residential neighbourhood in the city. But then there have been a continious change in the social structure and the ovvnersbip pattern, from the establishment period of Republic of Turkey until today. As a result, together \vith the lack of economic power and conservation conciousness, the traditional buflding and neighbourhood characteristics of the Akmescit neighbourhood are started to be lost slowly. But today, it stili preserves its urban traditional residential neighbourhood texture vvith its traditional building stock. This thesis, the subject of which is Akmescit traditional neighbourhood is canied out under six significiant chapters. Ih the second chapter after the introduction which inchıdes the problems of conservation, brief information about the study area, the aim of the study and the methodology, the historical evalution of the city of Kastamonu and Akmescit district is comprehensively studied. in the third chapter the general descriptions and problems of the nearby environment are studied. The fourth chapter of the thesis inchıdes the analysis of its environmental aspects; physical, architectural and socio-economic structure, derived from the documentation from the study area.The fifth chapter covers the analytical evaluation of the study area. The problems and the potentials of the study area is also taken into consideration in this chapter. The sixth chapter is about the rehabilitation and conservation proposals and decisions on the area in order to provide the continuity of this cultural heritage in the future. Key Words : historical, urban, traditional, residential, neighbourhood, Akmescit, problem, conservation, rehabilitation, Kastamonu.