Obstetrik brakiyal pleksus yaralanması olan hastalarda süpinatoplasti girişimlerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of suppinatoplastic initiatives in obstetric bracial plexus injuries
- Tez No: 473962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN ÜZÜMCÜGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Obstetrik brakiyal pleksus paralizi (OBPP) olan hastalarda, etkilenen sinir bölgesine göre çeşitli deformiteler ile karşılaşılabilmektedir. Pronasyon kontraktürü de bu hasta grubunda fiziksel ve emosyonel problemlere neden olan bir kısıtlılık olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat günümüzde bu konu ile ilgili brakiyal pleksus hastalarının değerlendirildiği literatür verisi kısıtlıdır. Pronasyon kontraktürüne ait veriler daha çok serebral palsi (CP) hastalarında yapılmış olan çalışmalara aittir. Konu ile ilgili karşılaştırılmış çalışmaların olmaması nedeniyle oluşturulan algoritmalarda da bir takım kısıtlılıklar mevcuttur. Çalışmanın primer amacı pronasyon kontraktürü gelişen OBPP hasta grubunda yapılmakta olan PT re-routing ve FCU-ERCB transferlerinin süpinasyona katkısını ortaya koymak, ayrıca cerrahi sonrasında SF-36 Türkçe versiyonu ve DASH skorlama anketleriyle, ameliyat sonuçlarındaki farklılıkların ortaya konulmasıdır. Çalışmanın sekonder amacı olarak radyografik değerlendirme ile radius başı çıkığı ve subluksasyonu değerlendirilmiştir. Çalışmada PT rerouting yapılan hasta grubunda süpinasyon kazanımının daha fazla olduğu görülmüştür. (p= 0.028) Diğer taraftan, her iki hasta grubunun da emosyonel ve fiziksel rol güçlüğü olduğu görülmüş ve bu durumun Narakas düzeyi ile ilişkili olduğu görülmüştür. Fakat çalışma gruplarında herhangi bir istatistiksel fark saptanmamıştır. Radius başı çıkığı ve subluksasyonu ile ilgili her iki ameliyat grubunda anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bu çalışma PT re-routing yapılan hastalarda FCU-ERCB transferine göre daha fazla pro-süpinasyon sağlanabildiğini ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
Patients with obstetric brachial plexus palsy(OBPP) have various deformities, is encountered according to the affected nerve area. Pronation contractures also emerge as a limitation that causes physical and emotional problems in this group of patients. However, in the literature, management of brachial plexus patients having pronation contracture is limited. The data for the pronation contracture belongs mainly to studies performed in patients with cerebral palsy (CP). Due to the lack of comparative studies on this subject, there are some limitations in the algorithms. The primary purpose of this study was to determine the contribution of PT re-routing and FCU-ERCB transfers for supination in OBPP patients having pronation contracture and to compare the results of surgery with Turkish version of SF-36 and DASH scoring surveys. On the other hand, radiographic evaluation of the radial head for dislocation and subluxation was evaluated as a secondary aim. In the study, it was observed that in the PT rerouting group gained more supination than the FCU-ERCB group. (p =0.028). Apart from these, both patient groups were found to have emotional and physical role limitations, which were found to be associated with the Narakas grade. However, no statistical difference was found in the study groups. No significant difference was found in radial head dislocation and subluxation in both groups of surgery. In conclusion, this study suggests that PT re-routing patients can achieve more pro-supination than FCU-ERCB transfer.