Fare kohlear çekirdek nöronlarında ERG kanallarının elektrofizyolojik olarak incelenmesi
Electrophysiological investigation of ERG channels in the cochlear nucleus neurons
  1. Tez No: 473979
  2. Yazar: CANER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN BAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ERG (Ether a go go ilişkili gen) kanalları (Kv 11); voltaj bağımlı potasyum kanal ailesine ait olan, kendi içerisinde ERG1 (Kv11.1), ERG2 (Kv11.2) ve ERG3 (Kv11.3) olmak üzere üç alt tipi bulunan bir iyon kanal grubudur. ERG kanallarının işitme yolağının ilk çekirdeği olan kohlear çekirdek nöronlarında nasıl bir farmakolojik ve biyofiziksel özelliklere ve fonksiyona sahip olduğu bilinmemektedir. Bu nedenle ventral kohlear çekirdek (VKÇ) nöronlarından yıldız tipi (stellate), ahtapot tipi (octopus) ve çalı tipi (bushy) hücrelerinde ERG kanallarının biyofiziksel ve elektrofizyolojik özellikleri ile fonksiyonel rollerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışma için 14-17 gün yaşta toplamda 70 adet fare kullanıldı. Kohlear çekirdekten kesitler alınarak ERG kanallarının elektrofizyolojik karakterizasyonu yama kenetleme (patch clamp) tekniği kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
ERG (Ether a go go related gene) channels (Kv 11) are the members of the voltage-dependent potassium channel family, which have three subtypes as ERG1 (Kv 11.1), ERG2 (Kv 11.2), ERG3 (Kv11.3). Electrophysiological, biophysical properties of ERG channels and their functions are not known in the cochlear nucleus (CN) neurons, which is the first relay station of auditory pathway. For that reason, we aimed to study pharmacological and biophysical properties and their functions in the stellate, bushy and octopus neurons of the ventral cochlear nucleus (VCN). A total of 70 mice at 14-17 day-old were used for this study. Electrophysiological characterization of ERG channels was performed using patch clamp technique in CN slices.