Deneysel hayvan modelinde gentamisine bağlı gelişen kokletoksik etkiyi önlemede ginkgo biloba ve betahistin dihidroklorür'ün rolünün otoakustik emisyonla araştırılması
Role of ginkgo biloba and betahistine dihydrochloride in prevention of gentamicin-induced cochleotoxicity in an experimental model using otoacoustic emission.
  1. Tez No: 242955
  2. Yazar: FATMA AKYÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP KÖYBAŞI ŞANAL, YRD. DOÇ. DR. AHMET EMRE SÜSLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmamızda betahistin ve ginkgo bilobanın gentamisinin neden olduğu ototoksisite üzerindeki profilaktik etkileri araştırıldı. Bu deneyde toplam 30 adet Wistar Albino kobay fare kullanıldı. Fareler, 10'arlı gruplar olarak 3 gruba şu şekilde ayrıldı: a- ginkgo biloba grubu, b- betahistine dihidroklorid grubu ve c- kontrol grubu. Çalışmaya başlamadan önce tüm deneklerin otoskopik muayeneleri yapılarak, dış kulak yollarının doğal ve timpanik membranlarının normal olduğu görüldü. Deney protokolünün ilk aşaması olarak bütün deneklerin otoakustik emisyon ölçümleri yapılarak deneklerin bazal koklear fonksiyonları ölçüldü. Betahistin grubuna 21 gün boyunca ip 5 mg/kg betahistin dihidroklorür, ginkgo biloba grubuna 10 mg/kg ginkgo biloba ve kontrol grubuna ip 0,25cc salin solusyonu uygulandı ve 22. günde deneklerin ikinci otoakustik emisyon ölçümleri yapıldı. Daha sonra her üç gruba 20 gün süresince 8 mg/kg ip gentamisin uygulandı. Gruplara gentamisin uygulanma aşamasında, betahistin grubuna 5 mg/kg betahistin, ginkgo biloba grubuna 10 mg/kg ginkgo biloba ve kontrol grubuna ip salin solusyonu verilmeye devam edildi. Yirmi günlük gentamisin uygulanması sonrasında deneklerin son otoakustik emisyon ölçümleri yapıldı. Deneklere yüksek doz ksilazin ve ketamin verilerek denekler sakrifiye edildi. Her grupta her bir denek için elde edilen emisyon değerlerinin SNR değeri ve DP değerleri dikkate alındı ve grup içi ve gruplar arası karşılaştırmalarda kullanıldı. İstatistiksel olarak her bir grup kendi içerisinde karşılaştırıldığında gentamisin uygulaması sonrasında her üç grupta da emisyon değerlerinde düşüş saptandı. Kontrol grubunda gentamisin uygulaması sonrasında emisyon değerleri, uygulama öncesiyle karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde düşüş saptandı. Böylelikle ototoksisite gerçekleştirilmiş oldu. Gentamisin uygulanması sonrasında her üç grupta emisyon değerlerinde düşüş saptanmasına rağmen, ginkgo biloba ve betahistin grubunun değerlerine bakıldığında kontrol grubuna göre düşüşün daha az olduğu gözlendi ve istatistiksel olarak anlamsız idi. Bu sonuç kullanılan ajanların gentamisin ototoksisitesine karşı koruyucu özellikleri olduğunu düşündürdü. Gruplar arasındaki karşılaştırmalarda ise gentamisin uygulanması sonrasında yapılan emisyon ölçümünde DP1000, DP2000, SNR1000, SNR 2000, SNR 6000 değişkenlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandığı, DP1000, DP 2000, SNR 1000 ve SNR 6000 değişkeninde bu farklılığı ginkgo biloba grubunun yarattığı, SNR 2000 değişkeninde ise betahistin grubunun yarattığı görüldü. Sonuç olarak, bu çalışma ginkgo biloba ve betahistinin, gentamisin ototoksisitesine karşı koruyucu olma özellikleri olabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte bu çalışmanın benzer çalışmalar ve histopatolojik verilerle desteklenmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study the prophylactic role of ginkgo biloba and betahistine dihydrochloride in gentamicin-induced cochleotoxicity is investigated. A total of 30 Wistar albino rat were used in this experiment. Rats were separated into three groups, each with 10 animals, as follows: a- ginkgo biloba group, b- betahistine dihydrochloride group, and c- control group. Before beginning to the experiment, all of the animals were carefully examined otoscopically, making sure that their external ears and tympanic membranes were normal in each animal. For the first step of the experimental protocol, basal cochlear function of each animal was determined by otocoustic emission test. Ip 5 mg/kg betahistine dihydrochloride is performed for 21 days to betahistine group, 10 mg/kg ginkgo biloba to ginkgo biloba group and 0,25 cc salin solution to control group and on the 22nd day, second evaluations of the otoacoustic emission test were performed. The animals in all of the groups were injected with 8 mg/kg gentamicin intraperitoneally for 20 days. The animals continued to receive 5 mg/kg betahistine dihydrochloride in the betahistine group, 10 mg/kg ginkgo biloba in the ginkgo biloba group and salin solution in the control group. During this period of gentamicin administration, obtaining a final otoacoustic emission test at the end of this period. Animals were than sacrificed while still under the effects of high dose xylazine and ketamin. Comparisons within each group and between the groups were achieved based on SNR and DP values obtained in each animal. Statistically, otoacoustic emission values decreased within each group following the gentamicin administration. In the control group, statistical significant decrease on the emission values were determined compared with before and after the gentamicin injection. Thus, ototoxicity became true. Despite the decrease on the emission values of all three groups, after the gentamicin injection, decrease in the groups of ginkgo biloba and betahistine groups is much smaller than the control group, which is statistically non-significant. This result give rise to thought that, agent which are used have prevention properties to gentamicin ototoxicity. Based on DP1000, DP1000, DP2000, SNR1000, SNR 2000, SNR 6000 emission values determination following gentamicin administration, there was a statistically significant difference between the groups. It is seen that, in DP1000, DP1000, DP2000, SNR1000, SNR 6000 emission values ginkgo biloba group, in SNR2000 emission value betahistine group makes this difference. In conclusion, this study suggests that ginkgo biloba and betahistine dihyrdrochloride may have a propyhlactic role in prevention of gentamicin induced ototoxicity. Further studies, particulary with histopathologic verification may be need in the future to support this conclusion.