Sıçanlarda koklear nukleusun postnatal gelişiminin stereolojik metotlarla araştırılması
Investigation of the postnatal development of the rat cochlear nucleus with stereological methods
  1. Tez No: 132572
  2. Yazar: LEVENT TÜMKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
IV ÖZET SIÇANLARDA KOKLEAR NUKLEUSUN POSTNATAL GELİŞİMİNİN STEREOLOJİK METOTLARLA ARAŞTIRILMASI Levent TÜMKAYA, Doktora Tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Temmuz 2003 Sıçan, fare, kedi, hamster ve gerbil gibi memelilerde işitmenin postnatal ikinci hafta içerisinde başladığı ve işitme sistemini oluşturan yapıların bu dönem içerisinde geçirdikleri önemli hücresel olaylar sonucunda olgunlaştığı iyi bilinmektedir. Koklear nukleus bu yapılar içerisinde kokleadan gelen tüm efferent çıkışları alan tek yapıdır. Sunulan çalışmada erken postnatal dönemdeki sıçanlarda koklear nukleusun iki ana alt çekirdeği olan dorsal (DCN) ve ventral (VCN) koklear nukleusundaki toplam nöron sayısı tarafsız stereolojik yöntemler ile hesaplandı. Postnatal (P) beş (P5), P7, P9, P12, P15 ve P30 günlük grupların ele alındığı çalışmada, sayım tekniği olarak optik fraksiyonlama metodu kullanıldı. Toplam 30 adet Wistar albino dişi sıçan kullanıldı. Perfüzyonla tespit sonrasında beyin sapları (her grupta beş adet), rutin parafın takibinden geçirildiler ve koronal düzlemde koklear nukleus tükeninceye kadar 60 \xm kalınlığındaki kesitler şekline dönüştürüldüler. Kesitler sistematik rasgele örnekleme ile örneklendi (VCN için her 3., DCN için her 2. kesit). Geri kalan stereolojik uygulama literatürde önerildiği şekilde gerçekleştirildi. Çalışma sonunda hem VCN, hem de DCN de nöron sayısında düzenli bir artış gözlendi. Bu sayının yetişkin seviyelerine ulaşması P12. günde gerçekleşmiştir. Sağ ve sol taraflar arasında anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. İleri yaşlan oluşturan üç sıçan grubundaki (P12, P15, P30) ortalama nöron sayısı, P12. güne kadar olan diğer üç gruptakilerin ortalamalarına göre yaklaşık 1.8 katı kadar fazla çıkmıştır. Bu bulgular sıçanlarda işitmenin başlaması ile birlikte nöron sayısının önemli ölçüde arttığını göstermektedir. Bulgularımız ayrıca, nörogenezisin postnatal dönemde de gerçekleştiğini gösteren son yıllardaki çalışmaların verilerini de desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT INVESTIGATION OF THE POSTNATAL DEVELOPMENT OF THE RAT COCHLEAR NUCLEUS WITH STEREOLOGICAL METHODS Levent TÜMKAYA, PhD Thesis Ondokuz Mayıs University Samsun, July 2003 It is well established that hearing in certain mammals like rats, mice, cats, hamsters and gerbils begins within the postnatal second week and that structures constituting the auditory systems matures by undergoing significant cellular events during this period. The cochlear nucleus is a unique one of these structures that receives all the efferent output flowing from the cochlea. To this end, we have estimated changes in the total number of cochlear nucleus (CN) neurons of the rat during the early postnatal period with unbiased stereology in the two main subnuclei of the CN, namely the ventral (VCN) and dorsal (DCN) cochlear nuclei. The optical fractionator method was used for determining the total number of neurons at postnatal day 5 (P5), P7, P9, P12, PI 5 and P30. A total of 30 female Wistar albino rats were used. After perfusion fixation, brainstems (five in each group) were processed with routine paraffin histology and cut exhaustively in the coronal plane with a nominal section thickness of 60 um. Every 3rd section for the VCN and every 2nd section for DCN were taken with systematic random sampling. The remaining applications were performed according to recommended practice. We found an orderly increase in the number of VCN and DCN neurons. But adult-like levels are reached at PI 2. No significant differences were observed between right and left sides. The total number of neurons of all three of the youngest groups (P5, P7, P9) differed significantly (~ 1.8 fold) from all three of the oldest (P12, P15, P30) groups. Our results show that the number of neurons increases significantly with the onset of hearing in rats and support the recent findings that neurogenesis also occur during postnatal life.