Futbolcularda aerobik egzersizin oksijen tüketim kapasitesi ve vücut kompozisyonu üzerine etkisi
The effect of aerobic exercise on oxygen consumption capacities and body composition in football players
- Tez No: 473993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER DAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı, aerobik egzersiz programının futbolcularda oksijen tüketim kapasitesi ve vücut kompozisyonu üzerine etkisini incelemektir.. Araştırmaya Gaziantep ilinde 18-25 yaş arasında 24 sağlıklı erkek futbolcu gönüllü olarak katıldı. Denekler rastgele yöntem ile deney grubu (n=12, yaş:21.66 ± 2.30) ve kontrol grubu (n=12, yaş: 22.00±1.95) olarak iki farklı gruba ayrıldı. Deney grubuna 8 hafta süreyle haftada 3 gün aerobik egzersiz programı uygulandı. Her iki grupta normal futbol antrenmanlarına devam etti. Aerobik egzersiz programına başlamadan önce ve bittikten sonra vücut ağırlığı, Vücut kitle indeksi (VKİ), Vücut yağ yüzdesi (VYY), sistolik kan basıncı (SKB), diastolik kan basıncı (DKB), İstirahat kalp atım sayısı (İKAS), maksimal kalp atım sayısı (KASmax), maksimal iş yükü (WRmax), maksimal dakika ventilasyon (VEmax) ve maksimal oksijen tüketim kapasitesi (VO2max) ölçümleri yapıldı. Bireylerin oksijen tüketim kapasiteleri gaz analiz sisteminde Ramp protokolu kullanılarak saptandı. Verilerin analizi için grup içi karşılaştırmalarda Paired, Sample t testi, gruplar arası için Independent Sample t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of aerobic exercise program on oxygen consumption capacity and body composition of soccer players. 24 healthy male soccer players between 18-25 years old participated voluntarily in the province of Gaziantep. The subjects were randomly divided into two groups as experimental group (n = 12, age: 21.66 ± 2.30) and control group (n = 12, age: 22.00 ± 1.95). The experimental group was given an aerobic exercise program for 3 days a week for 8 weeks. Both groups continued their regular soccer practice. Body weight, body mass index (BMI), body fat percentage (BF%), systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), resting heart rate (HRrest), maximal heart rate (HRmax), maximal work rate (WRmax), maximal minute ventilation (VEmax), and maximal oxygen consumption capacity (VO2max) of the subjects were measured before and after the aerobic exercise program. Individual oxygen consumption capacities were determined using the Ramp protocol in the gas analysis system. For the analysis of the data, Paired, Sample t test and Independent Sample t test were used in the group comparisons.