Hemşirelik öğrencilerinin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının incelenmesi
Investi̇gati̇on of healthy li̇festyle behavi̇ors of nursi̇ng students
  1. Tez No: 473992
  2. Yazar: ALİ AĞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. RABİA SOHBET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sağlıklı yasam biçimi davranışları bütün yaşam dönemlerindeki insanlar için önemlidir. Bu kesitsel tanımlayıcı çalışma Gaziantep Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hemşirelik Bölümü öğrencilerinin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Gaziantep Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hemşirelik Bölümündeki 900 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklem mart 2017 de devamsızlık kullanmayan araştırmaya katılmayı kabul eden ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları II Ölçeğini tam olarak dolduran 507 öğrencidir. Veriler Sosyo-Demografik Form ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları II Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veri analizi; frekans ve yüzde dağılımları, t testi, x² analizleri kullanılarak yapılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin %71,6'sı kadın, %51,3'ünün 21-23 yaş grubunda, %81,3'ü çekirdek aile, %42,8'i yurtta kalmaktadır. Öğrencilerin %71,8'i sosyal yaşantınıza zaman ayırırken %51,7'si sağlık durumlarını iyi olarak değerlendirdikleri tespit edilmiştir. Öğrencilerin %71,6'sı son bir yılda herhangi sağlık kurumuna başvuruda bulundukları, %83,6'sı sağlık hizmetlerine kolayca ulaşabilmiştir. Öğrencilerin %80,5'i hiç sigara kullanmadığı, %87,4'ü hiç alkol kullanmadığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin %69,4'ü düzenli egzersiz yapamadıklarını, %66,5'i günde 3-4 öğün yemek yediklerini, %43,6'sının düzenli beslenmediğini, %64,1'i dinlenmek için özel bir zaman ayırdığını, %72'si günde 7-10 saat uyuduklarını, %85,8'i uyku sorununun olmadığını söylemiştir. Katılımcılardan elde edilen bulgulara göre ölçekten alınabilecek maksimum puan 208 iken, öğrencilerin ölçek puan ortalamalarının 126.37±19.64 olduğu, en yüksek puanın sağlık sorumluluğu ve beslenme, en düşük puanın stres yönetimi alt ölçeğinden alındığı saptandı. Hemşirelik öğrencilerin sağlıklı davranış biçimlerini iyileştirmek ve korumak için, okullarda ki idarecilerin sağlıkla ilgili konularda eğitim programları oluşturulmalı, öğrencilerin sağlık konusunda eksik kaldıkları konular saptanmalı, verilen sağlık eğitiminin, olumlu sağlık davranışlarına dönüşüp dönüşmediğinin, bilimsel çalışmalarla belirlenmeli ve gerekli iyileştirmeler yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Healthy lifestyle behaviors are important for people of all lifetimes. This cross-sectional descriptive study was conducted to determine the healthy lifestyle behaviors of the students of Gaziantep University Health Sciences Faculty, Nursing Department. The universal of the research is composed of 900 students at Gaziantep University School of Health Sciences, Nursing Department. The sample is 507 students who agree to participate in the study that does not use absenteeism in March 2017 and complete the Healthy Lifestyle Behavior II Scale fully. Data were collected using Socio-Demographic Form and Healthy Lifestyle Behavior II Scale. Data analysis; Frequency and percentage distributions, t test, x² analyzes. 71,6% of the students participated in the survey were female, 51,3% were in the 21-23 age group, 81,3% were in the core family and 42,8% were in the residence. 71.8% of the students were found to spend their social life time and 51.7% of them found that their health status was good. 71,6% of the students have applied to any health institution in the last year and 83,6% have easily access to health services. It was determined that 80.5% of the students never smoked and 87.4% never used alcohol. Of the students, 69.4% said they could not exercise regularly, 66.5% had 3-4 meals per day, 43.6% did not eat regularly, 64.1% had a special time to rest, 72% Reported that they slept 7-10 hours a day and 85.8% did not have any sleep problems. According to the findings obtained from the participants, it was found that the maximum score that can be taken from the scale was 208, the average score point of the students was 126.37 ± 19.64, the highest score was taken from health responsibility and nutrition and the lowest score was taken from the stress management subscale. In order to preserve and improve the healthy behavior of nursing students in schools ,educational programs should be established on the health issues of the administrators in the schools, the issues they have missing about the health of students should be identified ,Given health education; on positive health behaviors that has turned by scientific studies should be determined and the necessary improvements should be made.