Total kafa ışınlaması yapılan sıçanların beyin dokusunda oksidan/antioksidan sistem üzerine kafeik asit fenetil esterinin etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of caffeine acid phenethyl ester on oxidant / antioxidant system in the brain of total head irradiated rats
  1. Tez No: 473994
  2. Yazar: NESRIN KHAYYO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİTHAN TAYSI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada kafeik asit fenetil esterinin (KAFE) iyonize radyasyon hasarını önleyici etkileri olabileceğini düşünerek, sıçanlara uygulanan γ radyasyonun, beyin dokusunda meydana getirdiği hasarda koruyucu etkisinin olup olmadığını değerlendirmekti. Bu amaçla, çalışmamızda 36 adet Wistar-Albino cinsi erkek sıçan kullanılmıştır. Çalışma gruplarımız 2 tane kontrol, radyoterapi (R), KAFE+R olmak üzere 4 alt gruptan oluştu. Kontrol grupları dışındaki grupların hepsine ilk gün 5 Gray'lik tek doz radyoterapi uygulandı. 11. günde bütün sıçanların beyin dokuları çıkarıldı ve fosfat tamponu içerisinde homojenize edildi ve KAFE'nin koruyucu etkilerinin olup olmadığını tespit etmek için beyin dokusunda total antioksidan status (TAS), total oksidan status (TOS), oksidatif stres indeksi (OSI), paraoksanaz (PON), arilesteraz (ARE), seruloplazmin (SER) ve total sülfidril (SH) parametreleri ölçüldü. Sonuç olarak ARE, PON aktiviteleri ve total SH seviyeleri R grubu ile karşılaştırıldığında, tüm gruplarda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artış olduğu ve ayrıca LOOH, TOS ve OSI seviyeleri ise anlamlı olarak düştüğü gözlendi. Elde ettiğimiz bulgular sıçanlarda radyasyona bağlı beyinde oluşabilecek oksidatif hasara karşı KAFE'nin antioksidan etkisinin olduğunu göstermektedir. Ancak, bu bulguların doğrulanması için destekleyici farmakolojik ve toksikolojik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, we evaluated if caffeic acid phenethyl ester (CAFE) has protective effect on the damage in brain tissue induced by gamma radiation applied to rats, considering that may have inhibitory effects on ionizing radiation damage. To this end, 36 Male Wistar-Albino rats were used in our study. Our study groups are consisted of 4 subgroups: 2 control, radiotherapy (R), and KAFE + R. All of the groups except the control received a single dose of 5 Gy of radiotherapy on the first day. On day 11, brain tissues of all rats were removed and homogenized in phosphate buffer, and Total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS), oxidative stress index (OSI), paraoxanase (PON), arylesterase (ARE), ceruloplasmin (SER) and total sulfhydryl (SH) parameters were measured to determine if CAFE has protective effect. In conclusion, ARE, PON activities and total SH levels were statistically increased compared to the group R and LOOH, TOS and OSI levels significantly decreased. Our findings show that CAFE might be having antioxidative effects to oxidative damage induced by radiation in brain of rats. However, to be confirmed these findings, it is needed to be supported by Pharmacological and toxicological studies.