Kronik bel ağrılı hastalarda balneoterapinin ağrı düzeyine etkisi
The effect of balneotherapy to the level of pain on patients with chronic lumbar pain
  1. Tez No: 474004
  2. Yazar: SEVCAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET OVAYOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı kronik bel ağrılı hastalarda balneoterapinin ağrıya etkisini değerlendirmektir. Araştırmaya başlamadan önce Gaziantep Üniversitesi Etik Kurulundan, çalışmanın yapılacağı her iki hastaneden ve çalışmaya alınacak olan hastalardan gerekli izinler alındı. İki kurumun fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerine Mart 2017-Haziran 2017 tarihleri arasında yatan hastalarla, kontrollü ve deneysel olarak yapıldı. Araştırmanın örneklem sayısı power analizi yapılarak belirlendi ve çalışma toplam 61 kronik bel ağrısı olan hasta ile tamamlandı. Araştırmanın verileri, hasta özelliklerini içeren soru formu, 'Vizuel Analog Skala (VAS) ve 'Oswestry Disability Ölçeği ile toplandı. Ölçeğin toplam skoru 0-50 arasında değişmektedir. Toplam skor arttıkça fonksiyonel yetersizlik düzeyi de artmaktadır. Kronik bel ağrısı tanısı olan hastalar balneoterapi ve fizik tedavi alan müdahale grubu ve sadece fizik tedavi alan kontrol grubu olarak iki gruba ayrıldı. Balneoterapi alan müdahale grubundaki hastalar üç hafta boyunca, her gün 20 dakika süreyle, 40 derece sıcaklıktaki termo-mineralli suyun bulunduğu havuzlara tüm vücutları girecek şekilde balneoterapi tedavisi aldı. Aynı zamanda müdahale grubu eş zamanlı olarak yine üç hafta süreyle haftanın beş günü toplam 15 seans fizik tedavi aldı. Sadece fizik tedavi alan kontrol grubuna ise üç hafta boyunca haftanın beş günü toplam 15 seans fizik tedavi uygulandı. Tüm hastalara; tedavilerinin başında soru formu, Oswestry ölçeği, VAS ağrı skalası; tedavilerinin sonunda ise Oswestry ölçeği, VAS ağrı skalası tekrar uygulandı. Araştırmadan elde edilen değerlendirilmesinde t testi, Paired samples t testi, Pearson Ki-Kare testi, Mann Whitney-U, Kruskall Walls ve Fisher Exact testleri kullanıldı. Araştırma kapsamına alınan ger iki gruptaki hastaların tedavi öncesi gruplar arasında VAS puan ortalamaları açısından anlamlı bir farklılık (p=0,788) yokken, tedavi sonrasındaki farkın anlamlı olduğu saptandı. Yine her iki grubun tedavi öncesi Oswestry skoru ortalaması açısından aralarında anlamlı bir fark yokken (p>0,05), tedavi sonrasındaki fark anlamlı bulundu. Sonuç olarak bu çalışmada rutin olarak uygulanan fizik tedavi programına eklenen balneoterapinin, hastaların ağrı düzeylerinde ve fonksiyonel yetersizliklerinde olumlu etki yarattığı saptandı. Elde edilen bu sonuçlar doğrultusunda kronik bel ağrısı olan hastaların mevcut tedavileri ile birlikte balneoterapi almaları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this work, we aimed to evaluate the effect of balneotherapy to the pain of patience with chronic lumber pain. Required the permissions from Gaziantep University Ethical Council, two hospitals which the research would be done and the patients who would take place are obtained in advance. Controlled and experimentally performed on the patients who were staying in physical therapy and rehabilitation centers of the two institutions between March 2017 and June 2017. The number of samples of the study was determined by performing power analysis and the study was completed with a total of 61 patients with chronic low back pain. The data of the study, the questionnaire containing patient characteristics was collected using the 'Visually Analogue Scale' (VAS) and 'Oswestry Disability Scale'. The total score of the scale varies between 0-50. As the total score increases, the level of functional disability also increases. . Patients with a diagnosis of chronic low back pain were divided into two groups: the intervention group receiving balneotherapy and physical therapy and the control group receiving only physical therapy. Intervention group, received balneotherapy for 20 minutes every day, by entering all the bodies into the pools with thermo-mineral water at 40 degrees; and physiotherapy five days a week, total 15 sessions; for 3 weeks. For the control group who received only physical therapy, 15 sessions of physiotherapy were applied for five days a week for three weeks. Physiotherapy applied to both groups in the presence of a physiotherapist as it is the routine application of the institution. Question form, Oswestry disability scale, VAS pain scale were applied to all patients at the beginning of the treatment. Oswestry disability scale and VAS pain scale were reapplied to both groups at the end of their treatments. The t test, Paired samples t test, Pearson Chi-square test, Mann Whitney-U, Kruskall Walls and Fisher Exact tests were used for comparison of data. There was no significant difference (p = 0.788) in terms of VAS point averages between the groups before treatment, however the difference after treatment was found to be significant. Again, there was no significant difference between the two groups in terms of Oswestry score before treatment (p> 0,05), but the difference after treatment was significant In conclusion, balneotherapy, which is added to the routine physical therapy program in our study, showed better improvement in the pain levels of the patients and in the functional deficits in daily life activities according to the physical therapy applied program. In line with these results, patients with chronic low back pain may be offered balneotherapy as well as their current therapies.