Devlet hastanesinde görev yapan sağlık personeli güvenliğinin iş stresine etkisi
The effects of security of health personnel's working at state hospital on stress
  1. Tez No: 474014
  2. Yazar: MEHTAP DURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RABİA SOHBET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Stresin sağlık çalışanı güvenliğine etkisi önemlidir. İşi insan olan sağlık personelleri sürekli stres faktörü ile baş başa kalmaktadır. Araştırmanın evrenini, Silivri Devlet Hastanesinde görev yapan bütün sağlık çalışanları (400 kişi) oluşturmaktadır. Örneklem Nisan 2017 tarihi içerisinde Stresin Sağlık Çalışanı Güvenliğine Etkisi anketini tam olarak dolduran 231 sağlık çalışanı oluşturmuştur. Araştırmada veriler Sosyo-Demografik Form, Sağlık Çalışanı Güvenliği Ölçeği ve İş Stresi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi; spss paket istatistik programında frekans, ort., x² testi ve korelasyon analizleri kullanılarak yapılmıştır. Çalışanların dinlenme, egzersiz ve iş stresi, iş kazası olasılığı cinsiyete göre anlamlı fark göstermektedir. Meslek hastalığı olasılığı cinsiyete göre anlamlı fark göstermemektedir. Dinlenme, eğzersiz, iş stresi, düzenli beslenme, iş kazası olasılığı, meslek hastalığı olasılığı birimlere göre anlamlı fark göstermektedir.Yöneticilerle ilişkiler birimlere göre anlamlı fark göstermemektedir. Egzersiz, meslek hastalığı olasılığı, iş kazası olasılığı eğitime göre anlamlı fark göstermektedir. Düzenli sağlık kontrolü, egzersiz, iş stresi, işten ayrılmayı düşünme,iş kazası olasılığı, meslek hastalığı olasılığı pozisyonlara göre anlamlı fark göstermektedir. Yöneticilerle ilişkiler yaşa göre anlamlı fark göstermektedir. Araştırmamızın yapıldığı hastanede iş güvenliği sağlandığı görülmektedir. Uyarıcılığı yüksek, sorumluluğu fazla ancak kişiye çekici gelen iş stresi düzeyi. Bazı yönleriyle kişiyi zorlayarak verimliliği arttırırken, bazı yönleriyle de sağlığı tehdit edebilir olduğunu göstermiştir. Hastane idarecileri sağlık çalışanlarında stresle baş etme ile ilgili eğitimler düzenlemeli, bu şekilde sağlık çalışanlarında stres ve öfke kontrolü sağlanmalı, çalışan güvenliği bilinci oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The effect of stress on the safety of health workers is important. Health workers who are business people are constantly affected by the stress factor. The universe of the research is composed of all the health workers who work in Silivri State Hospital. The sample created 231 health professionals accepted to participate in the research voluntarily during April 2017, and completed the Stress Health Worker Safety Impact Questionnaire in full. Data were collected using the Socio-Demographic Form, Health Worker Safety Scale and Work Stress Scale. Analysis of data; In the SPSS packet statistical program, x2 test and correlation analysis were used. The probability of resting, exercise and job stress, and occupational accident illustrates significant difference according to the gender. The probability of occupational disease does not differ significantly by gender. Resting, exercising, job stress, regular nutrition, occupational accident probability, and occupational disease probability indicate significant difference according to the departments. The relation with executives does not show significant difference according to the departments. Exercise, occupational disease probability, and occupational accident probability indicate significant difference according to the education. Regular health check, exercise, job stress, thinking of quitting a job, occupational accident probability, and occupational disease probability show significant difference according to the positions. The relations with executives show significant difference according to the age. We observe that the hospital that we make our research has provided occupational safety. Despite having a high stimulus and great responsibility, the level of job stress attracts the person. It has been observed that while it enhances the productivity by forcing the person in some aspects, it also threatens the health in some ways. Hospital administrators should organize trainings on coping with stress in health workers, so stress and anger control should be provided to health workers and employee safety awareness should be established.