Sporcular tarafından algılanan antrenör iletişim becerilerinin branşlara göre incelenmesi
Exami̇nation of trainer communication skills perceived by athletes according to sport fields
  1. Tez No: 474013
  2. Yazar: DOĞAN ÜMİT SAVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ABAKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma, sporcular tarafından algılanan antrenör iletişim becerilerinin branşlara göre incelenmesi amacıyla yapılan betimsel bir çalışmadır. Çalışma grubu gönüllülük esasına dayalı Gaziantep İlinde aktif sporcu olan toplam 767(517 erkek, 250 kadın) sporcu araştırma grubu olarak seçilmiştir. Araştırma verilerinin elde edilmesinde Abakay ve Kuru (2009) tarafından geliştirilen "Futbolda Antrenör İletişim Ölçeği''kullanılarak nicel veriler toplanmıştır. Araştırma grubundan toplanan veriler sporcuların demografik özelliklerine ve araştırmada ele alınan diğer değişkenlere göre analiz edilerek raporlaştırılmıştır. Ölçekten elde edilen veriler öncelikle bilgisayar ortamına aktarılmış, daha sonra da SPSS 22.0 paket programından yararlanılarak hesaplamalar yapılmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, ilişkisiz ölçümlerde ortalama puanların karşılaştırılması için varyans analizi One-Way ANOVA, İndependent samples t-test, iki değişken arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla Spearman'srho (rs) korelasyon testi kullanılmıştır. Sonuç olarak, takım sporcuları ile ferdi sporcuların algıladıkları antrenör iletişim becerilerini belirlemek ve çeşitli değişkenler açısından farklılıkları ortaya koymak amacıyla yaptığımız bu çalışmada, her iki statüdeki sporcu grubunun algıladıkları antrenör iletişim becerileri yüksek bulunurken, ferdi sporcularda bu oranın anlamlı bir şekilde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Ferdi sporcularda spor yapma yılının arttığı durumlarda algılanan antrenör iletişim becerilerinin azaldığı yönünde bulgulara ulaşılmıştır. Her iki statüdeki sporcularda da cinsiyet açısından bir farklılaşma görülmezken, öğrenim durumlarının arttığı durumda iletişimlerin arttığı görülmüştür. Takım sporcularında sporcunun yaşı, antrenörün yaşı ve aynı antrenörle çalışma süresi gibi değişkenlerde artış görüldüğü durumlarda algılanan antrenör iletişim becerilerinin de yükseldiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study that aims to examine coach communication skills perceived by athletes according to branches. A total of 767 active athletes (517 male, 250 female ) in Gaziantep were chosen as the study group on a volunteer basis. Quantitative data were collected using“ Coach Communication Scale in Football”developed by Abakay and Kuru (2009) ( in order to obtain research data). Data collected from the study group were analyzed and reported according to the athletes' demographics and other variables discussed in the research. The data obtained from the scale were first transferred to the electonic environment and then calculated using SPSS 22.0 package program. Arithmetic mean, One-Way ANOVA, Spearman's rho (rs) correlation test and t-test were used for analyzing the data, for comparing the mean scores in the unrelated measures, for examining the relationship between the variables, and for Independent samples, respectively. In conclusion, in this study we conducted to determine the coach communication skills perceived by the team – and individual athletes and to reveal the differences in terms of various variables, it was found that this ratio differed significantly between individual athletes while the coach communication skills perceived by two athlete groups were high. Our findings showed that the perceived coach communication skills tended to decline in situations where the sporting history of individual athletes increased. It has been established that their communication skilss improved in the situations where educational background anhanced although there was also no gender difference in both sports groups. It has been concluded that the perceived coach communicaiton skills also improved in the situations where it would tend to increase in some variables such as athlete's age, coach's age and duration of training with the same coach.