Kadın futbolcularda sportif masajın fiziksel ve psikolojik etkileri
Physical and psychological effects of sport massage on famale soccer players
- Tez No: 474019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRSEL BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, kadın futbolcularda sportif masajın fiziksel ve psikolojik etkilerinin ne düzeyde olduğunu belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiş olup, çalışmada fiziksel özelliklerde üst ve alt ekstremite anaerobik güç, statik sağ, sol ve çift ayak denge, dinamik sağ ve sol ayak denge, esneklik, 20 m ve 30 m sürat, psikolojik özelliklerden de sportif güdülenme ve durumluk kaygı özellikleri ele alınmıştır. Çalışmada kullanılan denek gurubu, Gaziantep ilinde 18-25 yaşları arasında, çeşitli kulüplerde aktif olarak futbol oynayan sağlıklı kadın sporcular arasından gönüllü olanlardan randomize olarak seçilen toplam 19 sporcudan oluşmaktadır. Ölçümler 2015-2016 futbol sezonu bitiminde antrenmanların ve müsabakaların sona erdiği dönemde 3'er gün arayla yapıldı. Sporculara herhangi bir antrenman veya diyet program uygulanmadı. Psikolojik özellikler için Sporda Güdülenme Ölçeği ile Durumluk Kaygı Envanteri kullanılmıştır. İstatistik analizler için SPSS 22.00 bilgisayar programından yararlanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, egzersiz öncesi yapılan ısınma programlarına masaj uygulanmasının da eklenmesi ile anaerobik güç, denge, sürat ve esneklik değerlerini olumlu yönde etkilediği, psikolojik açıdan da uyaran yaşamaya yönelik güdülenme düzeyini arttırdığı ve durumluk kaygı düzeyini de olumlu yönde etkilediği sonuçlarına ulaşılmıştır. Sonuç olarak, kadın futbolcularda masaj+ısınma uygulamasının, diğer uygulamalara nazaran fizyolojik, fiziksel ve psikolojik performansları olumlu yönde etkilediği ve bu alanda yapılacak olan çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the physical and psychological effects of sporting massage on female soccer players. In the study, upper and lower limb anaerobic power, static right, left and bath foot balance, dynamic right and left foot balance, flexibility, 30 m sprint, and sportive motivation and state anxiety cases from psychological characteristics. The experimental group used in the study consists of a total of 19 athletes randomly selected from healthy volunteer women among the healthy female athletes who actively play football in various clubs between the ages of 18-25 in Gaziantep province. Measurements were made at the end of the 2015-2016 football season and during the days when the training sessions and competitions ended. Athletes were not given any training or diet program. The Motivation Scale in Sport and State Anxiety Inventory were used for psychological features. SPSS 22.00 computer program was used for statistical analysis. As a result of the study, it has been found that increasing the level of motivation towards life, which stimulates anaerobic power, balance, speed and flexibility values positively, psychologically stimulates life, and affects the state anxiety level positively by adding massage to pre-exercise warming programs. As a result, it is considered that the application of massage + warming to female footballers will contribute positively to physiological, physical and psychological performances compared to other applications and contribute to the work to be done in this field