Benign prostat hipertrofisi (hiperplazisi) (BPH) olan hastalarda serum propsa ölçümlerinin klinik önemi
The clinical importance of serum propsa measurements in patients with benign prostatic hypertrophy (BHP) (hyperplasia)
- Tez No: 474034
- Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL GEYİKLİ ÇİMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Üroloji, Biochemistry, Urology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: PSA tek zincirli 237 amino asit ve 4 karbonhidrattan oluşan bir glikoproteindir. Molekül ağırlığı yaklaşık 34 kDa. PSA nın pro formlarının, toplam PSA'ya göre prostat kanserine daha özgü belirteçler olduğu ve ayrıca tercihen hastalığın daha agresif formlarını algılayabileceği bildirilmiştir. BPH olan hastalarda serum proPSA ölçümü yapılarak hastalarda biyopsi öncesi tarama testi olarak kullanılmasını sağlamak ve bu testin klinisyenler tarafından kullanılmasını amaçlamaktır. Materyal ve Metod: Çalışma grubu toplam 40 BPH tanılı hasta ve 29 BPH tanılı olmayan kişilerden oluşturuldu. Daha önce biyopsi uygulanmış ve kesin BPH tanısı konmuş kişiler çalışmaya dahil edilmedi. Çalışmaya dahil edilen bireylerden alınan kan örneklerinde Propsa ELİSA kiti ile toplam PSA, serbest PSA ve serbest PSA/toplam PSA Acces Hybritech PSA testi ile ölçüldü. Bulgular: Hasta ve kontrol grubunun yaş ortalaması istatistiksel olarak gruplar açısından anlamlı bir fark yoktur.
Özet (Çeviri)
Objective: PSA is a single chain glycoprotein, which contains 237 amino acids and 4 carbohydrates. Its molecular mass is about 34 kDa. It has been reported that the pro forms of PSA are more specific markers of prostate cancer compared to the total PSA, and furthermore preferably they can detect more aggressive forms of the disease. It is aimed that serum proPSA should be measured in patients with BPH and that it should be employed as a pre-biopsy screening test intended to be used by clinicians for patients. Materials and Methods: A study group is formed consisting of a total 40 BPH patients and 29 BPH non-patients. The patients, who had previously undergone biopsy and who were diagnosed with definite BPH, were not included in the study. On the blood samples taken from subjects included in the study, the Access Hybritech PSA test is run by using ProPSA ELISA kit to measure total PSA, free PSA and free / total PSA. Results: There is no statistically significant difference between the mean age of the subjects and the control group.