Truncus coeliacus ve dallarının multidedektör bt anjiografi yöntemi ile morfometrik analizi
Morphometric analysis of celiac trunk and branches by multidetector ct angiography technique
- Tez No: 474033
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FARUK CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Modern cerrahi, radyoloji ve organ nakil prosedürlerinde damarsal anomalilerin bilinmesi büyük öneme sahiptir. Bu işlemler esnasında damarsal varyasyonlar çok ciddi komplikasyonlara sebep olabilirler. Multidedektörlü bilgisayarlı tomografi damar varyasyonlarının ve normal anatomisinin yüksek doğrulukta ve detaylı değerlendirilmesinde hızlı ve noninvaziv olan üstün bir görüntüleme tekniğidir. Bu çalışmada yetişkin bireylerdeki truncus coeliacus ve dallarının multidedektörlü bilgisayarlı tomografi ile morfometrik değerlendirilmesi ve olası varyasyonların incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde çeşitli sebeplerle batın bölgesine yönelik çekilen 104 bireyin görüntüleri retrospektif olarak incelendi. Yaş ortalamaları erkeklerde 62.5 ± 11.75 (n=52), bayanlarda 60 ± 10.1 (n=52) olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Knowledge of the vascular anomalies has great importance in modern surgery, radiology and organ transplant procedures. The vascular variations may cause serious complications during these process. Multidetector computed tomography is an excellent imaging technique that it is a fast and non-invasive tool provides highly accurate and detailed evaluation of normal vascular anatomy and variants. In this study aimed to morphometric evaluation the celiac trunk and its branches of adults and investigate its possible variations using multidetector computed tomography. In the research 104 images was analyzed retrospectively who underwent abdominal multidetector computed tomography for various reasons in Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Hospital. The mean age 62.5 ± 11.75 in males (n=52) in women 60 ± 10.1 (n=52) were identified as.