Kahramanmaraş – Ekinözü ilçe merkezinde 2011 yılında gebeliği sonlanmış tüm kadınların gebelik öncesi ve gebelik sırasındaki risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Assessment of risk factors of pre-pregnancy and during pregnancy of all pregnant women in 2011 at the district center of Ekinözü in Kahramanmaraş
  1. Tez No: 474036
  2. Yazar: EMEL GÜÇLÜ CİHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL ÖZÇIRPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tanımlayıcı-kesitsel tipteki bu araştırma, doğum yapan kadınların gebelik öncesi ve gebelik sırasındaki risk faktörlerinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Araştırmanın evrenini; Ekinözü ilçesinde 2011 yılında gebeliği sonlanmış olan 189 kadın oluşturdu. Tüm evren araştırmaya dahil edildi. Araştırma verileri, literatür taranarak hazırlanmış olan soru kağıdı aracılığı ile bizzat araştırmacı tarafından toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler ve ki-kare testi kullanıldı. Araştırmaya alınan kadınların, % 4,8'inin ilkokul eğitimini tamamlamadığı, % 11,6'sının akraba evliliği yaptığı, % 5,8'inin kronik hastalığı olduğu ve % 4,7'sinin sürekli olarak ilaç kullandığı saptandı. İlk gebeliklerini, kadınların % 42,3'ünün adölesan dönemde, % 1,1'inin ise 35 yaş ve üzerinde yaşadığı saptandı. Kadınların % 24,3'ünün 4 ve daha fazla doğum yaptığı saptandı. Tüm doğumların % 33,9'unun, son doğumların ise % 39,1'inin iki yıldan kısa aralıklarla meydana geldiği saptandı. Tüm doğumların, % 10,9'unun, son doğumların % 13,8'inin sezaryenle olduğu, tüm doğumların % 1,4'ünün evde, son doğumların tamamının hastane ortamında gerçekleştiği, tüm doğumların % 8,1'inin kendiliğinden düşükle, % 2,5'inin ölü doğumla ve % 2,1'inin de isteyerek düşükle (kürtaj), son doğumların ise tamamının canlı doğumla sonuçlandığı saptandı. Son gebeliklerinde kadınların, tamamının en az bir kez doğum öncesi bakım aldığı, % 66,7'sinin tam aşılı olduğu, % 1,6'sının sigara kullandığı, ve % 8,5'inde gebeliğe bağlı bir hastalığın ortaya çıktığı saptandı.
Özet (Çeviri)
This descriptive, cross-sectional research was conducted to determine the risk factors women's who gave birth before and during pregnancy. The universe of the research; were formed by 189 women who completed the pregnancy in 2011 in Ekinözü district. The entire universe was included to the research. The research data were collected by the researcher personally through the questionnaire prepared by searching the literature. Descriptive statistics and chi-square test were used in the evaluation of the data. It was determined that of the women in the research, 4.8% did not complete primary school education, 11.6% were married to relatives, 5.8 % were chronic diseases and 4.7% used drugs continuously. It was determined that 42,3% of the women who experienced the first pregnancies in the adolescence period and 1,1% in the age of 35 and over. It was found that 24.3% of the women had delivered 4 and more births. It was determined that 33,9% of all deliveries and 39,1% of the last deliveries occured at intervals of less than two years. It was found that 10,9% of all births, 13,8% of the last births were cesarean sections, 1,4% of all deliveries were at home, all of the last deliveries occurred in the hospital environment, 8,1% of all births with spontaneous abortion, 2,5% with stillbirth and 2,1% with voluntary abortion (abortion) and all of the last births resulted with live births. In recent pregnancies, it has been found that women have received prenatal care at least once, 66,7% of them were fully vaccinated, 1,6% used cigarettes and of pregnancy-related diseases appeared in 8,5%.