Kardiyopulmoner resüsitasyon kalitesini artırmada metronom kullanımının yeri
Role of using metronome for improving the quality of cardiopulmonary resuscitation
- Tez No: 474037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET BİLDİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve amaç: Kardiyopulmoner resüsitasyon (KPR) kılavuzları kaliteli KPR'nin hasta sağ kalım ve nörolojik sonuçlarını olumlu etkilediğini belirtmektedir. Bu çalışmada metronom cihazının profesyonel sağlık çalışanlarının uyguladığı KPR kalitesi üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma prospektif, simülasyon tabanlı, tek kör bir klinik çalışma olarak tasarlanmıştır. Haziran ve Ağustos 2017 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yoğun bakımlarında çalışan 102 araştırma görevlisi çalışmaya katılmıştır. KPR performansları klasik tipte ve metronom cihazı eşliğinde olmak üzere iki oturum şeklinde yapılmıştır. Erişkin tip maket üzerinde 2 dakika süren KPR performansları TrueCPR Coaching Device® ile kayıt edilmiştir. KPR performansları boyunca kompresyon kalitesi, dekompresyon kalitesi ve dakikada ortalama göğüs kompresyon hızı kaydedilmiştir. Araştırmaya katılan hekimlerin cinsiyet, boy, kilo, beden kitle indeksi (BKİ) gibi özellikleri kaydedilmiştir. Ayrıca katılımcılara metronom cihazının uyguladıkları KPR üzerine etkileri sorulmuştur. Bulgular: Çalışmaya katılanların 39'u (%32,8) bayan, yaş ortalaması 28,02±2,6 yıl, BKİ ortalaması 24,52±2,92 kg/m2 idi. Metronom cihazı eşliğinde yapılan KPR'de klasik yönteme kıyasla kompresyon kalitesi, dekompresyon kalitesi ve bası hızlarında istatistiksel olarak anlamlı iyileşme bulunmuştur (sırasıyla, p=0.001 p=0.001, p=0.001). Metronom kullanımı BKİ
Özet (Çeviri)
Introduction: Cardiopulmonary resuscitation (CPR) guidelines emphasize the importance of quality of CPR in improving outcomes. In this study, We was aimed to investigate the effect of metronome device on CPR quality. Materials and Methods: This study was designed as a prospective, simulation-based, single-blind clinical trial. The residents working in intensive care unit at Gazi University Medical Faculty Hospital were enrolled to the study between June and August 2017. CPR performances were conducted in two sessions, classical type and with metronome device. An adult type manikin was used in this study. CPR was applied for two minutes and performances were recorded with TrueCPR Coaching Device®. Compression quality, decompression quality and mean chest compression rate were recorded at both sessions. Participants's characteristics such as gender, height, weight, body mass index (BMI) were recorded. In addition, participants were asked about the effects of the metronome device on CPR. Results: Hundred and two residents were enrolled in the trial (32,8% female, average age 28,02±2,6 years and average BMI 24,52±2,92 kg/m2). The compression quality, decompression quality and mean chest compression rate were statistically significantly improved in CPR with metronome device. (respectively,p=0,001, p=0,001 and p=0,001). Metronome use statistically significantly improved compression quality in BMI